zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: wniosek o ułaskawienie Falenty będzie procedowany zgodnie z zasadami

13:09, 10.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Wniosek o ułaskawienie Marka Falenty będzie procedowany zgodnie z ogólnymi zasadami, które obowiązują w Kancelarii Prezydenta; w tej sprawie nie ma żadnych wyjątków, nie jest to sytuacja nadzwyczajna - podkreślił w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek „Rzeczpospolita” poinformowała, że Marek Falenta – biznesmen skazany w aferze podsłuchowej – napisał we wniosku o ułaskawienie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, że jeśli nie zostanie ułaskawiony, to ujawni, kto za nim stał. „Falenta przedstawia się w nim jako osoba lojalna wobec PiS i CBA, której obiecano bezkarność za odsunięcie PO od władzy” – pisze „Rz”. We wniosku Falenta miał napisać, że choć „zrobił, co do niego należało, wywiązał się ze wszystkich złożonych obietnic i został okrutnie oszukany przez ludzi wywodzących się z Pana (prezydenta – PAP) formacji”.

Szczerski został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, czy prezydent czuje się szantażowany przez Falentę i czy po tym liście w grę wchodzi jego ułaskawienie.

Szef gabinetu zauważył, że to nie jest pierwszy wniosek Falenty. Wcześniej skierował on już do Andrzej Dudy dwie takie prośby. – Jak wszystkie poprzednie, będzie (on) procedowany w Kancelarii zgodnie z ogólnymi zasadami, które w tej sprawie obowiązują – powiedział Szczerski. Jak podkreślił, w tej sprawie „nie ma żadnych wyjątków”. – Procedury trwają. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna – dodał minister.

Poinformował również, że sprawę wniosku o ułaskawienie Falenty, prowadzi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 
 
 
...
 
Afera podsłuchowa

Marek Falenta, biznesmen skazany w aferze podsłuchowej, został zatrzymany w Hiszpanii piątego kwietnia br. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek policji wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Falenta został wydany Polsce przez hiszpańskie władze w piątek i tego samego dnia został przetransportowany do Warszawy.

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego.

Falenta miał się stawić w zakładzie karnym 1 lutego, ale tego nie zrobił. Od tamtego czasu się ukrywał i był poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 roku.

Marek Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Ujawnione w tygodniku „Wprost” nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska.

Prezydent przekazał wniosek o łaskę dla Falenty do prokuratury

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych