zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: Wróćmy do cywilizowanej formy dialogu ws aborcji

19:37, 25.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Demonstracje i wulgarne hasła po wyroku TK to nie jest sposób na dyskusję o sprawach życia i śmierci, wróćmy do cywilizowanej formy dialogu – ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Według opozycji mamy do czynienia z „pseudowyrokiem”, a pandemia to nie czas na dyskusję o aborcji.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Wyrok TK wywołał protesty w wielu miastach w Polsce, w Warszawie manifestacje odbywały się m.in. w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Szczerski powiedział w sobotę radiowej „Trójce”, że wyrok TK to jest przede wszystkim „poważny test” na to, czy politycy i społeczeństwo są gotowi przeprowadzić spokojną rozmowę „na tematy, które są fundamentalne, bo dotyczą życia i śmierci”.

– To, co dzieje się dzisiaj na ulicach, te reakcje, słowa, hasła wulgarne, demonstracje to nie jest sposób na dyskutowanie o tak fundamentalnej sprawie, jaką jest życie i śmierć człowieka – podkreślił minister.

Według niego nikt tak naprawdę nie dyskutuje z orzeczeniem TK. – Ta debata zmierza do jakiegoś agresywnego, ulicznego kryterium wojny, jak ci sami demonstranci mówią. I to jest bardzo duża porażka zwolenników liberalizacji aborcji, którzy nie potrafili uspokoić sytuacji – ocenił Szczerski. – Wróćmy do cywilizowanej formy dialogu – apelował.


Szef BBN: Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że TK stanął po stronie życia
Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska zarzucała politykom prawicy, że chcą dyskutować w trakcie pandemii o przepisach ws. aborcji.

– Dlaczego nie rozmawiamy o tym wyroku (TK)? Bo to nie jest wyrok, bo to nie jest TK, to jest uzurpatorski skład zasiedlający budynek przy al. Szucha, który podjął sobie decyzję – powiedziała Żukowska.

Jak dodała, Lewica wraz z organizacjami społecznymi będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem liberalizującym prawo aborcyjne. – Ta ustaw zalegalizuje prawo do przerywania ciąży, w związku z tym to tzw. orzeczenie tzw. trybunału nie będzie miało racji bytu – zaznaczyła Żukowska.


Lewica w PE krytykuje orzeczenie polskiego TK w sprawie aborcji
Jan Grabiec (KO) zgodził się z Żukowską w ocenie wyroku TK. – Oczywiście to nie jest wyrok Trybunału, bo Trybunału od ponad 4 lat nie mamy - (jest) nielegalnie powołana pseudoprezes Trybunału, nielegalnie powołani pseudosędziowie, sędziowie – dublerzy – powiedział.

– Ten pseudotrybunał został właśnie po to powołany, żeby realizować takie zlecenia polityczne. Nie ulega wątpliwości, że ten wyrok to jest realizacja planu Jarosława Kaczyńskiego – powiedział Grabiec.

Jego zdaniem politycy PiS muszą się z wycofać ze zmian w przepisach dotyczących aborcji po wyroku TK. Jak ocenił, PiS znajdzie na to sposób, jeżeli tylko będzie presja społeczna i wola polityczna Jarosława Kaczyńskiego.


Spychalski: Wyrażamy satysfakcję, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia
Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zwrócił uwagę na art. 38 Konstytucji, gdzie jest zapisane, że Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. – A TK w 1997 roku, na czele, którego stał Andrzej Zoll uznał, że od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie i dotyczy to także fazy prenatalnej – powiedział Sellin.

Dodał, ze TK mając zapis z art. 38 konstytucji i orzeczenie TK z 1997 roku „oczywiście innego werdyktu w tej sprawie wydać nie mógł”.

Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) ocenił, że art. 38 Konstytucji „daje konstytucyjne prawo płodowi, ale nie zabiera prawa kobiecie, która jest w ciąży”.

Zacytował prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że kompromis aborcyjny „zawarty kilkanaście lat temu jest niezwykle cenny i nie wolno go naruszać”. – W tej chwili PiS naruszyło ten kompromis w najgorszym możliwym momencie, kiedy nie tylko mamy pandemię, ale mamy kryzys gospodarczy i ogromną polaryzację na scenie politycznej. I to nie jest moment na to, żeby wypracowywać nowy konsensus w tej sprawie – powiedział Bartoszewski.


Jest wyrok TK ws. dopuszczalności aborcji embriopatologicznej

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych