zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski ws. Białorusi: Chodzi o ostry wewnętrzny konflikt polityczny, a nie zewnętrzną agresję

13:16, 10.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Linie wyznaczone w oświadczeniu prezydentów Polski i Litwy powinny być kontynuowane przez UE – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że reagując na wydarzenia na Białorusi trzeba pamiętać, iż chodzi o ostry wewnętrzny konflikt polityczny, a nie zewnętrzną agresję.


Podziel się:   Więcej

„Oświadczenie prezydentów Polski i Litwy było pierwszym oficjalnym stanowiskiem na poziomie państwowym w sprawie Białorusi. Po pierwsze musimy zebrać opinie innych stolic, żeby mieć pełen obraz reakcji międzynarodowych na tę sytuację” – powiedział Krzysztof Szczerski pytany jakie działania planują podjąć polskie władze wobec wydarzeń na Białorusi po zakończeniu w niedzielę wieczorem głosowania w wyborach prezydenckich.

Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki wystąpił o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie Białorusi. – Będziemy teraz oczekiwać reakcji instytucji unijnych na ten polski apel o spotkanie na poziomie przywódców państw i rządów europejskich w tej sprawie. To będzie bardzo istotne, w jaki sposób instytucje europejskie się do tego polskiego wniosku odniosą. Mam nadzieję, że pozytywnie – powiedział szef gabinetu prezydenta.

– Musimy też oczywiście obserwować rozwój wypadków na Białorusi. Każda kolejna reakcja władz Polski będzie adekwatna do rozwój wypadków na samej Białorusi – zaznaczył prezydencki minister.

Premier zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi
Pytany, jakiej reakcji oczekuje od Unii Europejskiej podkreślił, że „linie zaznaczone w oświadczeniu prezydentów Polski i Litwy powinny być kontynuowane na poziomie całej UE”. – To znaczy z jednej strony bardzo jasna deklaracja, że domagamy się od władz białoruskich poszanowania praw i wolności obywatelskich i zaprzestania przemocy wobec własnych obywateli oraz podjęcia dialogu między władzami a społeczeństwem. Z drugiej strony Białoruś ma pełne prawa oczekiwać od UE współpracy i zapewnienia, że jest częścią naszej europejskiej wspólnoty.

Jak zaznaczy Szczerski, nie chodzi bowiem o to, by „zbudować dzisiaj mur, który jest nieprzekraczalny między Unią Europejską a Białorusią. – Z jednej strony mamy bardzo jasne standardy, których przestrzegania oczekujemy od władz białoruskich, a z drugiej strony deklarujemy, że przyszłość Białorusi jest we wspólnocie europejskiej. Tego bym oczekiwał od Rady Europejskiej, żeby powtórzyła linie polityczne, jakie zostały wyznaczone przez oświadczenie prezydentów Polski i Litwy – powiedział Szczerski.

Prezydenci Polski i Litwy wystąpili ze wspólnym apelem do władz w Mińsku
Oświadczenie prezydentów Polski i Litwy

W niedzielę prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wydali wspólne oświadczeniu, w którym zaapelowali do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie standardów demokratycznych. Prezydenci wezwali władze w Mińsku do powstrzymania się od przemocy i respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa”. Prezydenci Duda i Nauseda podkreślili, że „dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych”.

„Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi” – podkreślili przywódcy Polski i Litwy.

Prezydencki minister zaznaczył, że reagując na wydarzenia na Białorusi trzeba też wziąć pod uwagę, że nie mamy tam do czynienia z agresją zewnętrzną, jak to było w Gruzji czy na Ukrainie. – Reakcja musi być odpowiednia do natury konfliktu, jaki jest na Białorusi, a to jest bardzo ostry wewnętrzny konflikt polityczny w ramach państwa białoruskiego, pomiędzy władzą a opozycją – powiedział Szczerski.

Jak dodał, dlatego też każde działania innego państwa, w tym Polski, musi brać pod uwagę charakter tego konfliktu. Z tego względu – mówił Szczerski – prezydenci Duda i Nauseda wezwali we wspólnym oświadczeniu do tego, by ten konflikt rozwiązać tak, jak rozwiązuje się polityczne spory w Europie, czyli nie poprzez przemoc a poprzez dialog.
Wybory prezydenckie na Białorusi

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi podanych w poniedziałek przez Centralną Komisje Wyborczą urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu w niedzielę wieczorem wyników oficjalnego badania exit poll. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie „specjalnych środków” przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował w poniedziałek, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz. – Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego – oświadczył szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
24-09-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");