zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczerski: zdaniem prezydenta rola więzi transatlantyckich będzie rosła

10:24, 04.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w zorganizowanej w USA wideokonferencji o skutkach pandemii, wyraził przekonanie, że przy ich przezwyciężaniu będzie rosła rola więzi transatlantyckich - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wziął udział w wideokonferencji „Przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa we wspólnocie transatlantyckiej”, organizowanej w Waszyngtonie przez Atlantic Council z udziałem amerykańskich ekspertów i analityków polityki międzynarodowej.

– Zdaniem prezydenta znaczenie więzi transatlantyckiej będzie rosło w ramach międzynarodowej polityki w kontekście przezwyciężania globalnych skutków pandemii – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Zwrócił też uwagę, że „było to kolejne w ciągu ostatnich pięciu lat spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy w tym gronie przygotowane dzięki współpracy z Radą Atlantycką”. – W dyskusji prezydent podkreślał trzy obszary, które jego zdaniem będą miały znaczenie dla skutecznego przezwyciężenia skutków obecnej pandemii – powiedział Szczerski.

Jak przekazał Szczerski, Andrzej Duda wskazał na „duże inwestycje publiczne w celu odbudowy wzrostu gospodarczego i utrzymywania miejsc pracy”; skrócenie łańcuchów dostaw w produkcji przemysłowej, „w tym także zagwarantowanie produkcji podstawowych medycznych materiałów ochronnych, aby w przyszłości uniknąć sytuacji zależności od dostaw zewnętrznych”; oraz na zapewnienie sprawnego funkcjonowania instytucji państwa i spokoju społecznego, „tak, aby zapewnić bezpieczeństwo w jego wszystkich wymiarach”.

Jednym z tematów rozmów była też możliwość włączenia relacji transatlantyckich do pięciopunktowego planu współpracy przedstawionego przez prezydenta Dudę w liście do liderów państw europejskich.

– Prezydent podkreślił, że Polska jest i pozostanie rzecznikiem ścisłej współpracy Europy i Ameryki zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak również współpracy gospodarczej – handlu i inwestycji. Szczególnie istotną płaszczyzną tej współpracy jest Inicjatywa Trójmorza, którą współtworzy Polska, a USA są jej państwem partnerskim – stwierdził Szczerski.

Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu odbędzie się podobna dyskusja, tym razem z udziałem liderów opinii z ośrodków eksperckich z krajów Unii Europejskiej.

Prezydent weźmie udział w debacie z ekspertami z Rady Atlantyckiej