zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szczurek-Żelazko: 1074 aborcje z przesłanek medycznych wykonano w 2019 r.

11:18, 28.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W 2019 r. wykonano 1074 aborcje z przesłanek medycznych - ciężkiego uszkodzenia płodu. 33 zabiegi, gdy ciąża zagrażała życiu kobiety, a trzy, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża to wynik czynu zabronionego - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko odpowiadała na pytania posłów w sprawach bieżących. W imieniu części posłów Lewicy pytanie o wycofywanie się szpitali z badań prenatalnych i terminacji ciąż z przyczyn embriopatologicznych zadała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic.

– W ilu polskich szpitalach mających oddziały ginekologiczno-położnicze wykonuje się pełen pakiet badań prenatalnych i terminację ciąż z przyczyn embriopatologicznych? Ile szpitali odmawia przeprowadzenia procedur medycznych z przyczyn embriopatologicznych i z wykorzystaniem jakich pretekstów - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, braku lekarzy, którzy w publicznych placówkach nie kierują się przekonaniami religijnymi, ale stosują się do obowiązującego jeszcze świeckiego państwa i praw pacjenta, obstrukcji czasowej, by legalna terminacja nie była już możliwa? Co MZ zrobiło, jakie wdrożyło procedury dyscyplinujące, by zapewnić wszystkim pacjentom równy dostęp do świadczeń medycznych gwarantowanych prawem? - pytała posłanka Lewicy.

Wiceminister w odpowiedzi wyraziła przekonanie, że dla każdego najważniejsze jest życie, wobec czego działania MZ zmierzają do zapewnienia tego konstytucyjnego prawa. Zaznaczyła, że czwartkowe orzeczenie TK dotyczy jednej z trzech przesłanek dopuszczających w Polsce aborcję.

– Prawo obowiązuje od momentu opublikowania wyroku TK, w związku z powyższym o tej godzinie mamy stan prawny taki, jaki obowiązywał przez ostatnie kilkadziesiąt lat - zaznaczyła. Poinformowała, że MZ podejmowało interwencje w szpitalach, których obowiązkiem jest zapewnienie przestrzegania przepisów prawa.

– Na dzień dzisiejszy w MZ nie mamy sygnałów, który szpital odmawia wykonania tychże zabiegów - powiedziała.
Szczurek-Żelazko zwróciła uwagę, że co roku MZ przedstawia w Sejmie sprawozdanie zawierające informacje, jak wygląda dostępność do zabiegów, ile zostało ich wykonanych i z jakich przesłanek.

Według raportu, mówiła, w 2019 r. zostały wykonane 1074 aborcje z przesłanek medycznych wskazujących na bardzo duże prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu. – Dokonano 33 zabiegów w przypadku, gdy ciąża stanowiła zagrożenie życia kobiety ciężarnej, a trzy przypadki były z przesłanki, gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża mogła powstać w wyniku czynu zabronionego – poinformowała.

Wiceszefowa resortu zdrowia poinformowała też, że z raportów wojewódzkich przesyłanych do resortu wynika, że większość zabiegów została wykonana z powody trisomii chromosomu 21 oraz wad współistniejących lub też bez.

– Łącznie ponad 430 zabiegów zostało wykonanych właśnie z tych przesłanek –poinformowała. Jak dodała, dużą grupę stanowią zabiegi wykonane z powodu mnogich wad płodu, niedających szans na samodzielne życie.

Zaznaczyła, że badania prenatalne w Polsce prowadzone są od 2013 r. – Od 2015 r. prawie o 30 proc. zwiększyliśmy liczbę badań prenatalnych (...). Również zwiększyliśmy finansowanie o ponad 30 proc. takich badań. W związku z tym nieuprawnione jest twierdzenie, że ograniczamy dostęp do badań prenatalnych –zaznaczyła. Dodała, że na ten cel MZ wydaje rocznie 120 mln zł.

Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach
Wiceminister podkreślała, że w ostatnich latach zwiększona została liczba świadczeń udzielanych z zakresu ginekologii i położnictwa, mówiła również o tym, że rząd wprowadził świadczenia w ramach programu „Za życiem”, które są dla ciężarnych, „u których rozpoznano problemy związane ze zdrowiem dziecka”.

Wiceminister przekonywała, że takie kobiety mogą mieć wykonane badania, są otoczone opieką psychologiczną i psychiatryczną. Dodała też, że jeśli istnieje możliwość interwencji wewnątrzmacicznej, są one realizowane. Powiedziała też, że kobietom, które zdecydowały się urodzić dziecko z problemami zdrowotnymi, gwarantowana jest opieka pediatryczna.

– Nie zapomnieliśmy też o tych rodzinach, u których dzieci rodzą się z wadą letalną. (...) Uruchomiliśmy sieć hospicjów perinatalnych – powiedziała. Mówiła również m.in. o utworzonych hospicjach dla dzieci. – Ale przede wszystkim chcemy (...) stwarzać szanse dla urodzenia zdrowego dziecka, dlatego zależy nam na badaniach prenatalnych, które są realizowane i będą rozszerzane – zadeklarowała.

Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych