zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szczyt klimatyczny w Nowym Jorku. Inauguracja z udziałem prezydenta Dudy

16:16, 23.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Szczyt klimatyczny ONZ, organizowany przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, rozpoczął się w poniedziałek w Nowym Jorku. Poprzedza on wtorkowe obrady Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W trakcie szczytu prezydent Duda zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

„Sprawiedliwa transformacja”

Prezydent powiedział wcześniej, że polskie przesłanie na nowojorski szczyt klimatyczny ONZ to „Sprawiedliwa transformacja”. Jak tłumaczył Andrzej Duda w piątek, chodzi o takie działania chroniące klimat, które miałyby również akceptację społeczeństw.

– Chcemy poprawiać, nazwijmy to, walory klimatyczne także i naszego przemysłu, ale trzeba to wszystko czynić tak, żeby działo się to bez szkody dla ludzi. Zmieniać, ale z wyczuciem i w taki sposób, aby działo się to także za zgodą społeczeństw, żeby ludzie nie odbierali, że dzieje się to przeciwko nim – powiedział prezydent.

Spotkanie światowych przywódców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w Nowym Jorku ma przyspieszyć działania klimatyczne i zintensyfikować realizację porozumienia paryskiego. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.


„Musimy przygotować się na zmiany klimatu bez względu na przyczynę”
Spotkania bilateralne

Kolejnym punktem programu jest bilateralne spotkanie Dudy z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

„Polski pokój”

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ – polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia – przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to „polski pokój”.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że jedno z pomieszczeń tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażone w meble według polskiego projektu.

Następnie prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Trumpa.

Rozmowy prezydentów Polski i USA

Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkanie prezydenta RP z przedstawicielami mediów.


Prezydent Duda spotka się z prezydentem Trumpem. Do omówienia kilka tematów