zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Myśl przewodnia wizyty prezydenta to solidarność i prymat prawa

20:22, 26.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Zasady solidarności i prymatu prawa to myśl przewodnia wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy na forum ONZ – podsumował wizytę prezydenta w USA szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

– Myślą przewodnią działań prezydenta na forum Narodów Zjednoczonych – realizowanych od początku pierwszej kadencji – jest odwoływanie się do zasady solidarności oraz prymatu siły prawa nad prawem siły w stosunkach międzynarodowych – powiedział w sobotę szef BBN.

– Znalazło to swoje odbicie w tegorocznych spotkaniach i wypowiedziach prezydenta w Nowym Jorku. Zasadę solidarności prezydent przywołał, mówiąc o globalnej walce z pandemią, gdzie mówił o odpowiedzialności państw bogatych wobec mniej zamożnych – zaznaczył Soloch.

Zwrócił uwagę, że „w tym kontekście prezydent przypomniał o pomocy, jaka od początku pandemii udzielana jest przez Polskę, chociażby w postaci przekazania innym 6 milionów szczepionek do walki z COVID-19, z tego ostatnio 250 tys. do Uzbekistanu, z którym współpracowaliśmy przy ewakuacji cywilów z Kabulu”.
Według szefa BBN „właśnie w kontekście solidarności prezydent mówił również o budowie gazociągu Nord Stream 2, która była i pozostaje testem dla spójności nie tylko europejskiej, ale i w wymiarze transatlantyckim”.


Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu
Do zasady prymatu prawa nad siłą prezydent odniósł się, omawiając na forum ONZ – i tym samym nadając temu wymiar globalny – trwającą rosyjską agresję na Ukrainie, a także sytuację i prześladowania polityczne na Białorusi, w tym dotyczące Polaków – powiedział.

– W sposób oczywisty prezydent położył nacisk na omówienie problemu niekontrolowanych migracji oraz podsycania ich w ramach działań hybrydowych przez państwa trzecie, z czym obecnie mamy do czynienia przy granicach z Polską, Litwą i Łotwą. Te działania Białorusi były przedmiotem nie tylko wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym, ale też rozmów m.in. z prezydentem Turcji oraz prezydentami państw bałtyckich – przypomniał.


Prezydent: Partnerzy Polski z Europy Zachodniej rozumieją powagę ataków hybrydowych
Szef BBN zwrócił również uwagę, że podczas wizyty, obok udziału w szczytach tematycznych i kilkunastu spotkaniach o charakterze międzypaństwowym, „istotny był również wymiar gospodarczy i symboliczny”.

„Na spotkaniu z przedstawicielami biznesu prezydent, reprezentując interesy szerszej grupy państw, zabiegał o amerykańskie inwestycje nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreślił szef BBN.

Według niego „szczególne znaczenie miały działania w wymiarze symbolicznym, będące gestami wobec narodu amerykańskiego”.

Dlatego – dodał szef BBN – „dokładnie w 20 lat po rozpoczęciu przez wspólnotę państw zachodnich i NATO wojny z terroryzmem prezydent wraz z małżonką oddali hołd przed pomnikiem upamiętniającym ofiary zamachów na WTC”, para prezydencka spotkała się również z biorącymi udział w akcji ratowniczej przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia.


Prezydent: Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, polityka amerykańska się nie zmienia
– Budowaniu więzi polsko-amerykańskich i podkreślaniu ich wkładu w rozwój wzajemnej współpracy, służyło także spotkanie pary prezydenckiej z Polonią i wizyta w Linden, gdzie prezydent m.in. wręczył odznaczenia państwowe. Wzmacnianie pozycji amerykańskiej Polonii także jest stałym elementem polityki realizowanej od początku prezydentury – powiedział Soloch.

Od wtorku do piątku prezydent z małżonką przebywał w USA. W Nowym Jorku uczestniczył w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia ogólnego ONZ; spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ i jego zastępcami; rozmawiał z prezydentami Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Estonii, Litwy i Łotwy.
>
Na zaproszenie prezydenta USA Joe'ego Bidena Duda wziął udział w wirtualnym szczycie na temat walki z pandemią. Spotkał się z przedstawicielami Polonii i amerykańskimi przedsiębiorcami.


Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
22-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych