zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Nic nie wskazuje, by wojskowa obecność USA w Polsce zmalała

17:21, 01.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nic nie wskazuje na to, by wojskowa obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce została zmniejszona po przejęciu obowiązków przez nową amerykańską administrację – powiedział szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Soloch pytany we wtorek przez Onet o kontakty z prezydentem elektem Joe Bidenem i innymi osobami, które mają objąć stanowiska w Waszyngtonie zapewnił, że Kancelaria Prezydenta RP nawiązała nieformalne kontakty z otoczeniem Bidena.

Odnosząc się do perspektyw zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, zapowiedzianej w deklaracjach prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, szef BBN zaznaczył, że „nic nie wskazuje na to, że będzie pomniejszona, a wiele wskazuje na to, że – jeżeli będzie realizowana w dalszym ciągu umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi – ulegnie ona nie tylko ilościowemu, ale i – z wojskowego punktu widzenia jakościowemu zwiększeniu”.

Zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami prezydentów Polski i USA liczba żołnierzy stacjonujących w Polsce (ok. 4,5 tys.) ma wzrosnąć, co najmniej o tysiąc. Uzgodniono też wtedy ulokowanie w Polsce kolejnych amerykańskich jednostek i wspólne wykorzystanie obiektów szkoleniowych.

Na początku sierpnia Stany Zjednoczone zapowiedziały ulokowanie w Polsce liczącego ok. oficerów wysuniętego stanowiska dowodzenia będącego w trakcie reaktywacji V Korpusu wojsk lądowych USA. 15 sierpnia br. oba państwa zawarły umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, regulującej kwestie jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami oraz wsparcia logistycznego ze strony polskiej. W listopadzie prezydent Duda ratyfikował umowę.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych