zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Nic nie wskazuje na ograniczenie współpracy transatlantyckiej

16:53, 29.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nic nie wskazuje na ograniczenie transatlantyckiej współpracy obronnej w ramach NATO za rządów nowej amerykańskiej administracji – powiedział szef BBN Paweł Soloch, relacjonując rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


Podziel się:   Więcej

Jak w piątek powiedział dziennikarzom Soloch, pierwsza tegoroczna rozmowa prezydenta Polski z sekretarzem generalnym NATO dotyczyła nadchodzących wydarzeń, w tym zaplanowanego na luty spotkania ministrów obrony państw NATO, mającego się odbyć w marcu spotkania ministrów spraw zagranicznych, a także przyszłorocznego szczytu Sojuszu.

Według szefa BBN „wszystko wskazuje na to”, że spotkanie przywódców państw i rządów krajów członkowskich odbędzie się pod koniec pierwszego półrocza, prawdopodobnie w czerwcu bieżącego roku.

– Kluczowe tematy w tym kontekście to adaptacja Sojuszu, czyli wzmocnienie obrony kolektywnej - to bardzo ważne, bo to jest wojskowy wymiar Sojuszu, często więcej mówi na tematy polityczne, ale tutaj rzeczywiści widać wolę ze strony państw NATO – powiedział Soloch.

– Nasz prezydent jest niezwykle aktywny – konsultuje się z sojusznikami, zwłaszcza z głowami państw w regionie – zaznaczył.


Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej
Rozmowa dotyczyła również tego, jak wzmacniać jedność między Ameryką a Europą w kontekście objęcia urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział Soloch. 20 stycznia Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Odnosząc się do ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa podkreślił, że „NATO jest taką organizacją, która ciągle działa”. – Mimo pandemii rozmawiamy o tym, jak realizować - przede wszystkim w perspektywie zdolności do odstraszania i obrony - założenia poprzednich szczytów. Prace nie spowalniają, choć siłą rzeczy są ograniczone choćby sposobem kontaktowania się – powiedział Soloch.


Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Joe Bidenowi i zaprasza do Polski
– Kontakty odbywają się przede wszystkim przez łącza, odbywają się ograniczone ćwiczenia wojskowe, ale prace trwają i wszystko wskazuje na to, że również w perspektywie nowej administracji amerykańskiej one wcale nie ulegną spowolnieniu, a nawet jest tendencja do pewnej intensyfikacji tych prac – powiedział szef BBN.

– To, co nas najbardziej interesuje - obecność Sojuszu w naszym w regionie, w tym obecność najważniejszego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone – to wszystko jest realizowane; nic nie wskazuje, że ulegnie ograniczeniu – podkreślił.

Dodał, że rozmowa odbywała się w perspektywie tegorocznego spotkania przywódców państw NATO, zwrócił uwagę, że na przyszły rok „jest przewidywany duży szczyt, gdzie zostaną podjęte kluczowe decyzje dotyczące już konkretnych działań związanych ze wzmocnieniem zdolności do odstraszania oraz z nowymi wyzwaniami”. – Tradycyjnie jest to Rosja, ale wyzwaniem są też Chiny – powiedział szef BBN.

Ostatni szczyt NATO odbył się w grudniu 2019 r. w Londynie.


Rzecznik rządu: Polskę i Stany Zjednoczone łączy strategiczne partnerstwo

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych