zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Polska podniosła na spotkaniu NATO kwestię sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

16:58, 07.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska podniosła na spotkaniu NATO kwestie działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej.


Podziel się:   Więcej

Soloch wziął udział w spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw sojuszniczych w Kwaterze Głównej NATO. Wskazał, że było to pierwsze spotkanie w takiej formule.

Jak powiedział, Polska podniosła kwestie działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej.

- Zwróciliśmy uwagę na fakt, że jest to zagrożenie rodzaju hybrydowego, mające w oczywisty sposób związek z równolegle budowaną przez Rosję presją o charakterze wojskowym - powiedział Soloch. Dodał, że chodzi o ćwiczenia wojskowe Zapad i działania militarne w basenie Morza Czarnego.

- Na pewno są to działania, które w jakiś tam sposób, pytanie jak głęboki, są podejmowane za wiedzą Rosji, o czym świadczy spotkanie obu prezydentów Rosji i Białorusi w ostatnich dniach, w których uczestniczył chociażby szef straży granicznej. (...) Ostatnie ćwiczenia Zapad odbywały się w momencie pewnej kulminacji sztucznie wzbudzonej fali migracyjnej, naporu na m.in. naszą granicę, ale również litewską - powiedział.

Soloch poruszył też kwestię paktu wojskowego USA-Wielka Brytania-Australia (AUKUS). Wyjaśnił, że jednym z celów delegacji amerykańskiej na czwartkowe spotkanie było przekonanie sojuszników, że NATO pozostaje podstawową organizacją, w ramach której kraje Zachodu budują swoje zdolności obronne.

Prezydent: Mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem władz białoruskich
 
 
 
...
 
- Nasze stanowisko jest takie, by tego typu umowy (...) były komplementarne do NATO, w żadne sposób nie osłabiały spójności Sojuszu. Takie zapewnienie usłyszeliśmy zarówno od strony amerykańskiej, jak i od naszych sojuszników brytyjskich - powiedział. Potwierdził, że na spotkaniu pojawił się temat Chin.

Przyznał ponadto, że w trakcie rozmów bilateralnych omawiano kwestie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, również w kontekście ukończonej budowy Nord Stream 2.

Morawiecki: Optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich


Szef BBN wskazał, że spotkał się z doradcami ds. bezpieczeństwa USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych