zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Prezydent wyraża satysfakcję z tego, że TK stanął po stronie życia

09:12, 23.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Poglądy prezydenta Andrzeja Dudy są niezmienne, jeśli chodzi o ochronę życia, wyraża on satysfakcję z tego, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia – powiedział w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, odnosząc się do wyroku TK ws. tzw. aborcji eugenicznej.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Soloch pytany w piątek w Polsat News, o to, jak ten wyrok przyjęto w Pałacu Prezydenckim, odparł, że poglądy prezydenta Andrzeja Dudy są niezmienne, jeśli chodzi o ochronę życia.

– I tutaj prezydent wyraża satysfakcję z tego, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia – podkreślił szef BBN.

Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.


Spychalski: Wyrażamy satysfakcję, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia
TK badał wniosek grupy posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji, złożony rok temu. We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację.

Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach.

Jednym z nich był właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.


Lewica w PE krytykuje orzeczenie polskiego TK w sprawie aborcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
25-07-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych