zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Rozmowy polsko-turecko-rumuńskie ważne dla bezpieczeństwa regionu

07:29, 25.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Podniesienie na poziom głów państw trilogu polsko-turecko-rumuńskiego ma znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu - powiedział szef BBN, minister Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty do Turcji, a następnie w Gruzji. Jednym z tematów rozmów w Ankarze była propozycja podniesienia trilogu polsko-turecko-rumuńskiego na poziom prezydentów.

- Chodzi o to, by współpracy w ramach trilogu, który już istnieje, nadać najwyższa rangę - rangę głów państw. Było to już wcześniej przedmiotem rozmów prezydentów Polski i Rumunii, w poniedziałek prezydent Duda rozmawiał o tej kwestii z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, co spotkało się z pozytywnym odbiorem - powiedział PAP Soloch.

- Ma to kapitalne znaczenie, ze względu na relacje zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego i sytuację Ukrainy, która poprzez morze graniczy z Turcją. Chodzi o bezpieczeństwo całego regionu - dodał szef BBN.

Według niego relacje w ramach trilogu są istotne „tym bardziej, że Polska i Rumunia są wiodącymi, państwami jeśli chodzi o inicjatywę Bukareszteńskiej Dziewiątki, ale są także istotnymi państwami Inicjatywy Trójmorza, która również interesuje Turcję.


Prezydent Duda: Jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele
Soloch podkreślił, że Polska „podtrzymuje więzi Turcji w ramach NATO, ale także z innymi krajami, należącymi do UE”. - Za tym idzie konkretna współpraca bilateralna, która wyraża się w umowach podpisanych w obecności obu prezydentów - dodał szef BBN. Nawiązał do porozumień w sprawie turystyki, rolnictwa i sportu oraz kontraktu na bezzałogowe statki powietrzne dla polskiego wojska.

Spotkania tzw. trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. - na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w sprawach bezpieczeństwa regionalnego. Nowa formuła trilogu była jednym z tematów rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Klausem Iohannisem podczas niedawnej wizyty prezydenta RP w Rumunii.


Bezpieczeństwo i gospodarka. Prezydent z wizytą w Turcji