zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Sankcje wobec Rosji i pomoc dla Ukrainy będą tematami rozmowy Andrzeja Dudy z prezydent Węgier

18:02, 13.05.2022;   źródło: ansa

Wyjaśnianie kwestii związanych z polityką Węgier dotyczącą sankcji wobec Rosji, a także pomoc dla Ukrainy będą wiodącymi tematami, które prezydent Andrzej Duda poruszy podczas spotkania z prezydent Węgier Katalin Novák podczas jej wizyty w Warszawie – poinformował w piątek szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Węgier Katalin Novák złoży roboczą wizytę w Polsce we wtorek; w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Katalin Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca. Objęła stanowisko szefa państwa 10 maja. Wizyta w Polsce będzie pierwszą wizytą zagraniczną nowej prezydent Węgier.

Szef BBN Paweł Soloch był pytany w piątek na briefingu w Warszawie, czy prezydent Duda poruszy podczas spotkania z Katalin Novák kwestię polityki Węgier dotyczącą sankcji wobec Rosji oraz sprawy związane ze wsparciem Ukrainy. – Oczywiście. Wyjaśnianie sobie pewnych kwestii związanych z postępowaniem Węgier i z ich perspektywą będzie wiodącym tematem tego spotkania"– przyznał szef BBN.

Wiemy, że różnimy się z Węgrami w podejściu do kwestii ukraińskich, ale zapewne wiele z tych spraw może ulec wyjaśnieniu w trakcie tych rozmów – zaznaczył Soloch. Przyznał, że na to liczy prezydent Andrzej Duda.

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji.

Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich.


Szrot: Nikt Węgrów na wojnę z Rosją nie wysyła
W UE wyłoniły się dwa obozy państw, które są sceptyczne wobec niektórych elementów propozycji Komisji Europejskiej. W pierwszym najbardziej aktywne są Węgry, które sprzeciwiają się planom nałożenia embarga ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. W tej grupie są też Czechy i Słowacja. UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo Unii na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu.

Kraje Europy Środkowo–Wschodniej zwracają też uwagę na konieczność modernizacji infrastruktury paliwowej, która przystosowana jest do rosyjskiej ropy. Wiązałoby się to z kosztami, które – jak nieoficjalnie mówi się w Brukseli – miałaby pokryć UE.

W drugiej "sceptycznej" grupie, jak informują źródła, są Grecja, Cypr i Malta, które sprzeciwiają się z kolei objęciu sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę. Według nieoficjalnych informacji nowa wersja pakietu będzie zakładała prawdopodobnie zniesienie takiego zakazu, po naciskach tych śródziemnomorskich państw.

Inną kością niezgody jest kwestia oferowania ubezpieczeń i innych usług finansowych związanych z transportem rosyjskiej ropy naftowej na całym świecie.


Premier Morawiecki: Coraz trudniej o szerokie sankcje wobec Rosji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych