zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: W Polsce rozegra się znaczna część lądowego wymiaru ćwiczeń DEFENDER-Europe 2020

16:19, 05.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRP

Znaczna część lądowego wymiaru ćwiczeń NATO DEFENDER-Europe 2020 ma rozegrać się na terenie Polski - poinformował szef BBN Paweł Soloch, który w środę uczestniczył w spotkaniu NATO w Londynie. Według niego ćwiczenia są odpowiedzią tym, którzy mówią, że Amerykanie wycofują się z Europy.


Podziel się:   Więcej

W październiku Dowództwo Sił USA w Europie (USEUCOM) poinformowało, że w ramach przyszłorocznych ćwiczeń DEFENDER-Europe 2020 Stany Zjednoczone wyślą do Europy 20 tys. swych żołnierzy, co będzie ich największym takim przemieszczeniem od 25 lat.

Minister Soloch, który wrócił ze szczytu NATO w Londynie, był pytany w czwartek w radiowej Jedynce jak to będzie wyglądało, bo – jak zaznaczono – podczas ćwiczeń ma być dokonany „największy od czasów zimnej wojny przerzut wojsk amerykańskich na terytorium Europy, a Polska ma w tym uczestniczyć”.

– Szczegóły są dopracowane między stroną amerykańską i państwami uczestniczącymi, czyli tymi, które mają przyjmować żołnierzy amerykańskich i współdziałać z nimi. Znaczna część lądowego wymiaru ćwiczeń ma rozegrać się na terenie Polski – zaznaczył szef BBN.

Jak zauważył, ćwiczony będzie przerzut całej dywizji wojsk amerykańskich przez Ocean Atlantycki. – Czyli ci żołnierze amerykańscy nie przyjdą do nas z Niemiec, tylko będą przerzucani z Ameryki – podkreślił Paweł Soloch. Według niego „to jest odpowiedź tym, którzy mówią, że Amerykanie wycofują się z Europy, czy że są gotowi wycofać się z Europy”.


Prezydent: Jesteśmy częścią Sojuszu, który gwarantuje bezpieczeństwo


Prezydent: Apeluję do Macrona, by przedstawił sposób na poprawę współpracy w NATO
„To będzie ćwiczone w trybie sił szybkiego reagowania”

Szef BBN ocenił, że podczas DEFENDER-Europe 2020 będą ćwiczone „nie tyle zdolności wojskowe” jednostek amerykańskich, w których jest w tej chwili na terenie Europy ponad 40 tys. żołnierzy, tylko „przerzucanie dodatkowych sił”.

Pytany, czy mają to być również siły szybkiego reagowania NATO (NATO Response Force, NRF), minister podkreślił, że „to samo w sobie jest szybkim reagowaniem”. Wyjaśnił, że siły NRF „są w stanie w terminie wyznaczonym, nie dłuższym niż miesiąc, być przerzucone w miejsce, w którym ewentualnie mają podjąć działania”. – To będzie ćwiczone w trybie sił szybkiego reagowania - w trybie reagowania na zagrożenie dla Europy – dodał.Prezydent: Chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych