zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef BBN: Zgadzamy się na neutralność klimatyczną, ale chcemy uzgodnić warunki

11:14, 22.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Padnie deklaracja, że co do kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej zgadzamy się, natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji - mówił szef BBN Paweł Soloch, pytany czy prezydent Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego zadeklaruje neutralność klimatyczną Polski do 2050 r.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prezydent Duda zabierze głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Soloch pytany w czwartek w Radiu ZET, jaka będzie agenda prezydenta podczas szczytu klimatycznego, przekazał, że „Polska będzie reprezentowała państwa regionu, ponieważ jest jedynym państwem z naszego regionu, które będzie na szczycie” . „Dlatego też prezydent Andrzej Duda wcześniej kontaktował się z prezydentem Bułgarii, Słowenii, konsultował swoje stanowisko” – dodał.

Szef BBN był pytywany, czy ze strony Andrzeja Dudy padnie deklaracja neutralności klimatycznej Polski do 2050 roku. „To, czy konkretna deklaracja padnie, będziemy mogli przekonać się podczas wystąpienia naszego prezydenta w piątek” – przekazał. „Przypomnę, że prezydent podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, w której jest deklaracja o tym, że nasze państwo będzie dokonywało swoją transformację zgodnie z celami, jakie stawia polityka klimatyczna w ramach forum międzynarodowego, ale ta transformacja powinna być sprawiedliwa” – mówił Soloch.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie klimatycznym
– Na pewno padnie deklaracja, że co do kierunku (osiągnięcia neutralności klimatycznej – PAP) zgadzamy się, natomiast chcielibyśmy uzgodnić warunki doprowadzenia do tej sytuacji, do celów – powiedział szef BBN. Jego zdaniem, należy uwzględnić przy tym specyfikę Polski, „żeby szybkość transformacji nie doprowadziła do jakiś komplikacji gospodarczych, co odbiłoby się na standardzie i poziomie życia Polaków ”. – To musimy już szczegółowo dyskutować – dodał.

W rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji. Ze względu na pandemię wydarzenie będzie miało charakter wirtualny.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych