zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef komisji regulaminowej: Jestem sceptyczny do wniosku szefa NIK o zmianę terminu posiedzenia

17:34, 03.08.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Szef NIK Marian Banaś zwrócił się do przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej Kazimierza Smolińskiego (PiS) o zmianę terminu posiedzenia w sprawie jego immunitetu. Jestem do tego wniosku nastawiony sceptycznie; to nie pierwsza sprawa, gdzie są krótkie terminy – mówi Smoliński.


Podziel się:   Więcej

Smoliński zaznaczył, że jeszcze nie zdecydował, czy przesunie termin posiedzenia.

Posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej, na której zaplanowano rozpatrzenie wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa NIK zaplanowano na 10 sierpnia na godz. 15. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 11 sierpnia.

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił do marszałek Sejmu Prokurator Generalny. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

„6 tys. stron akt zostało opisanych na ok. 50 stronach wniosku o uchylenie mi immunitetu. Dlatego zwróciłem się do przewodniczącego Komisji Regulaminowej o zmianę terminu posiedzenia i zapoznanie posłów z całością materiału dowodowego” – poinformował Banaś we wtorek po południu na Twitterze.

Premier o czynnościach CBA wobec szefa NIK: łączenie jakichkolwiek faktów jest spekulacją

Smoliński: To nie pierwsza sprawa, gdzie są krótkie terminy


Smoliński powiedział PAP, że wniosek szefa NIK dopiero do niego dotarł i zostanie rozpatrzony najwcześniej w czwartek. – Jest jeszcze za wcześnie bym na pewno powiedział, jaka będzie decyzja, ale jestem do tego wniosku nastawiony sceptycznie. To nie pierwsza sprawa, gdzie są krótkie terminy – podkreślił.

Decyzje w sprawie już zapadły?


Banaś w uzasadnieniu wniosku, które także zamieścił na Twitterze, podkreślił, że przysługuje mu prawo do złożenia i zamierza z niego skorzystać. „Pragnę jednak zwrócić uwagę, że na ten sam dzień 10 sierpnia 2021 r. na godz. 17.30 wyznaczone zostało posiedzenie Komisji do Spraw Kontroli Państwowej w celu rozpatrzenia sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 roku wraz z opiami pozostałych komisji sejmowych” – napisał. Podkreślił, że złożenie takiego sprawozdania jest obowiązkiem nałożonym przez konstytucję; zaznaczył też, iż jego zdaniem należy wyraźnie rozdzielić ocenę działań NIK od oceny jego samego.

Wskazywał także na obszerność materiału dowodowego – ok. 80 tomów akt postępowania – na podstawie którego, jak zaznaczył, posłowie z komisji będą opiniować wniosek.

„W mojej ocenie – ze względu na bezprecedensowy i złożony charakter sprawy – członkowie Komisji powinni się z nim zapoznać, stosownie do art. 18c ust. 5 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Wyznaczony na dzień 10 sierpnia 2021 r. termin posiedzenia Komisji stawia pod znakiem zapytania możliwość rzetelnego przygotowania się do udziału w tym posiedzeniu wszystkich zainteresowanych osób, a przewidziany w planie posiedzeń czas dwóch godzin wydaje mi się skrajnie niewystarczający i wręcz nierealny do merytorycznego rozpatrzenia przedmiotowego wniosku. Chyba, że weźmie się pod uwagę zapowiedzi Pana Przewodniczącego, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, iż sprawozdanie z rozpatrzenia wniosku zostanie przedstawione Sejmowi w dniu 11 sierpnia 2021 r. W takiej sytuacji uznać należałoby bowiem, że wszelkie decyzje w sprawie już zapadły i są decyzjami politycznymi” – napisał Banaś.

Prezydent: Jeśli którykolwiek zarzut okaże się prawdziwy, Banaś musi odejść

Wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK


Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia.

Banaś oświadczył, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę NIK prowadzącej „postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie”.

„Bylibyśmy w bardziej komfortowej sytuacji, gdyby Marian Banaś nie był prezesem NIK”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych