zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef komisji rolnictwa pyta rząd o opinię ws. poprawek Senatu do noweli o ochronie zwierząt

04:38, 25.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Zwróciłem się do rządu o opinię ws. poprawek Senatu do noweli ustawy o ochronie zwierząt; teraz pewne rzeczy się rozstrzygają – powiedział szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus (PiS). Dodał, że komisja może się zebrać w tej sprawie we wtorek.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika ze wstępnego porządku obrad Sejmu, porządek posiedzenia izby zaplanowanego na wtorek i środę może zostać uzupełniony o rozpatrzenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma zaopiniować poprawi na posiedzeniu we wtorek po południu – wynika z zapowiedzi na stronie Sejmu.

Jak przekazał szef komisji rolnictwa Robert Telus (PiS), „komisja może zbierze się we wtorek o godz. 16, aby rozpatrzyć poprawki do noweli”. Telus poinformował jednocześnie, że „jako szef komisji zwrócił się do rządu o opinię do poprawek Senatu”.

Dopytywany, co sądzi o senackich poprawkach do noweli ustawy, podkreślił, że „jest zbyt wcześnie, by to ocenić”. – Pewne rzeczy się rozstrzygają – stwierdził. 36 poprawek Senatu

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.

Grodzki o ustawie o ochronie zwierząt: Wydaje się, że Senat zrobił najlepsze, co mógł
Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

Uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które – zgodnie z wersją przyjętą przez Sejm – mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Senat poparł ustawę o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych