zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef KPRM: Apeluję o współpracę i nieupolitycznianie kwestii szczepień

15:12, 26.01.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

– Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju, bo to jest jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią – powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po spotkaniu nt. szczepień.


Podziel się:   Więcej

We wtorek odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych poświęcone Narodowemu Programowi Szczepień.

– Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju, bo to jest jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią – poinformował Dworczyk po spotkaniu w KPRM.

Jak relacjonował, przedstawiciele rządu przedstawili informacje nt. zaawansowania programu szczepień, a także odpowiadali na pytania. – Pojawiały się niektóre pomysły, które w zderzeniu z rzeczywistością nie mogą być realizowane – dodał.

– Wybrzmiał taki postulat, sformułowany chyba przez przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych, aby rząd rozpoczął rozmowy poza Unią Europejską – pomimo porozumienie unijnego – o pozyskaniu szczepionek – mówił szef kancelarii premiera.

– Pojawiła się też – z tych realnych propozycji – ciekawa propozycja posła (Bartosza) Arłukowicza nt. podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie. To na pewnym etapie, kiedy tych szczepionek będzie więcej wydaje nam się, że jest do wykorzystania ten pomysł – dodał Dworczyk.Premier: Szczepienia to kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi
 
 
 
...
 

Apel o współpracę i nieupolitycznianie kwestii szczepień


Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował, aby nie wpisywać kwestii szczepień w bieżący spór polityczny. To zbyt ważna sprawa, żebyśmy ją upolityczniali, powinniśmy działać wspólnie i o to apelujemy do wszystkich środowisk politycznych w Polsce – mówił.

Po spotkaniu przedstawicieli klubów parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim, Dworczyk zaapelował na konferencji prasowej, aby temat Narodowego Programu Szczepień wyjąć poza bieżący spór polityczny.Dworczyk: Zapraszamy przedstawicieli opozycji na wtorek na dyskusję nt. Szczepień
– To zbyt ważna sprawa, żebyśmy ją upolityczniali, tutaj powinniśmy działać wspólnie, razem i o to apelujemy do wszystkich środowisk politycznych w Polsce – powiedział.

Powtórzył, że w tym momencie proces szczepień w Polsce ogranicza niewystarczająca dostępność szczepionek. Podkreślił, że wykorzystywane są wszystkie szczepionki, które do Polski trafiają.

Pełnomocnik rządu ds programu szczepień przekonywał, że system szczepień pozwala wykonywać wiele milionów szczepień miesięcznie. – Dzisiaj niestety każdy punkt szczepień może otrzymać tylko 30 dawek na tydzień, bo właśnie mamy ograniczony dostęp do szczepionek – powiedział Dworczyk.


Spotkanie premiera z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. szczepień

Oczekujemy odrobiny wysiłku, w zamian jesteśmy otwarci na merytoryczne propozycje opozycji


Szef KPRM był pytany przez dziennikarzy o wspólne wnioski po tych rozmowach. Dworczyk przyznał, że poza tym, „by jak najszybciej zaszczepić jak największą część populacji polskiej, to wspólnych wniosków nie ma”. Zaznaczył, że apel rządu o wyjście „poza nawias polityczny tej dyskusji jest bardzo konkretny”.

– Jeżeli mamy rozmawiać – rozmawiajmy merytorycznie i poważnie. Merytoryczna rozmowa wymaga odrobiny przygotowania, co wymaga odrobiny wysiłku. Przewodniczący (klubu KO) Cezary Tomczyk dzisiaj pyta o dostawy do Polski i żąda jawności na temat dostaw do Polski i harmonogramu szczepień. To wszystko od wielu dni jest publikowane na stronach rządowych gov.pl/szczepimysie – wskazał Dworczyk.

– Krótko mówiąc – oczekujemy odrobiny wysiłku, merytorycznego przygotowania i dyskusji, a w zamian deklarujemy, że jesteśmy otwarci na takie merytoryczne propozycje, jak pana (Bartosza) Arłukowicza, czy np. pana prezesa (PSL) Władysława Kosiniaka–Kamysza na temat farmaceutów – oświadczył szef KPRM.

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest o wiele większe niż ryzyko powikłań poszczepiennych