zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef KPRM: Do tej pory wykonano w Polsce ponad 600 tys. szczepień

11:22, 22.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. – poinformował w piątek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk na konferencji prasowej przedstawił stan realizacji Narodowego Programu Szczepień. Przypomniał, że od piątku rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 seniorów powyżej 70. roku życia.

– Do dzisiaj wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów to jest ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. – przekazał szef kancelarii premiera.

Wyjaśnił, że spadek zapasów magazynowych, „który będzie się pogłębiał”, jest wynikiem zmian harmonogramu dostaw firmy Pfizer.


Rejestracja seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19Szef KPRM: Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień
 
 
 
...
 

„Do końca pierwszego kwartału będziemy mogli zaszczepić ponad 3 mln Polaków”


– Zgodnie z umową zawartą przez KE do Polski do końca pierwszego kwartału trafią szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że z powodu ograniczeń dostaw nie jest możliwe zaszczepienie większej liczby osób w tym terminie.

– Mówimy od samego początku, że zgodnie z umową, która została zawarta przez Komisję Europejską, do Polski w ramach tego solidarnościowego mechanizmu zostaną do końca pierwszego kwartału dostarczone szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach szczepionek więcej osób nie będziemy w stanie do końca pierwszego kwartału zaszczepić – powiedział Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.Terminy szczepień. Infolinia oddzwoni, jeśli zabraknie wolnych miejsc
Dworczyk podkreślił, że stworzony system ma dużo większą wydolność, pozwala na wykonywanie dużo większej liczby szczepień, jednak nie jest to możliwe przez ograniczenia w dostawach szczepionek.

– Na godz. 10.00 (...) w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy. W wielu miastach, jak Warszawa, w innych ośrodkach, mniejszych miejscowościach, już wolnych miejsc nie ma – tłumaczył Dworczyk.

– Podział wygląda w taki sposób, że 2 mln 950 tys. zapisanych terminów bądź zarejestrowanych terminów, bądź już osób zaszczepionych to są osoby z grupy zero i seniorzy powyżej 70. roku życia. Czyli 2 mln 950 tys. (to) już zaszczepieni, już zarejestrowani i 150 tysięcy (jest) wolnych terminów udostępnionych do rejestracji – podkreślił.Rzecznik rządu: Będziemy rozważać kroki prawne wobec Pfizera