zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef KPRM odpowiada posłowi Szczerbie ws. utylizacji szczepionek

11:20, 18.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia – zaznaczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę na Twitterze poseł KO Michał Szczerba poruszył kwestię utylizacji dawek szczepionki na COVID-19.

Na pytanie, czy krakowski szpital może szczepić pacjentów 80+, jeśli pod koniec dnia zostaną wolne fiolki z puli grupy 0, które się przeterminują, NFZ odpowiada, że nie może. Czyli lepiej wylewać do zlewu niż szczepić najstarszych seniorów? Chyba czas to zmienić Michale Dworczyk" – napisał wiceszef sejmowej KomisjiPpolityki Senioralnej.

Szef KPRM odpowiedział: „Ale to nieprawda. Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 - mogą szczepić seniorów...".

Podał też link do zmiany rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" przyjętej 14 stycznia.

Z zapisów, na które powołał się Dworczyk wynika, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.


Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Szef KPRM podał, ile zgłoszeń wpłynęło


Ruszyły zapisy seniorów po 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19
Po tym wpisie Szczerba odpowiedział: „Przekażę dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, który dostał taką odpowiedź z NFZ na zadane pytanie". W kolejnym wpisie kontynuował: „Rozporządzenie weszło w życie 15 stycznia, być może odpowiedź z NFZ przyszła wcześniej. Jeśli nowa regulacja to zmienia, to należy przyklasnąć Panie Ministrze".

W niedzielę rano na rządowych stronach podano, że od początku szczepień w Polsce zutylizowano 1369 dawek szczepionki.


Ruszyła strona raportująca proces szczepień prowadzonych w Polsce

Narodowy Program Szczepień


Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia.

Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.


Dworczyk: Setki tysięcy osób zainteresowane szczepieniem przeciw COVID-19

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych