zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef KPRM: PO, która najgłośniej krzyczała nie złożyła swoich poprawek do KPO

10:19, 04.05.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Platforma Obywatelska, która najgłośniej i najmniej konstruktywnie krzyczała nie złożyła przynajmniej jeszcze w zeszłym tygodniu swoich poprawek do Krajowego Planu Odbudowy, tylko była zainteresowana tworzeniem awantury politycznej- powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Sejm we wtorek po południu, na nadzwyczajnym posiedzeniu, ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. Przełożenia posiedzenia Sejmu domaga się KO, aby poznać ostateczną wersję KPO. Lewica z kolei zapowiada poparcie ratyfikacji po uzyskaniu informacji od KE.

Dworczyk pytany był we wtorek w radiu Zet o pośpiech w sprawie głosowania nad tą ratyfikacją. - To nie jest żadne szalone tempo. Trwały przez kilka ostatnich tygodni negocjacje, ustalenia, uzgodnienia z wieloma środowiskami również samorządami. Odbyło się szereg spotkań na forum Rządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu i bardzo dużo uwag zostało wprowadzonych do KPO - powiedział minister.

Podkreślił, że Platforma Obywatelska, „która najgłośniej i najmniej konstruktywnie krzyczała nie złożyła przynajmniej jeszcze w zeszłym tygodniu swoich poprawek do tego dokumentu”. - Tylko była zainteresowana tworzeniem jakiejś awantury politycznej - dodał Dworczyk.

Buda: Odwlekanie głosowania ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy nieuzasadnione
Na pytanie, czy to już jest wersja ostateczna tego dokumentu szef KPRM odpowiedział twierdząco. - I teraz nie bardzo rozumiem, jeżeli byśmy przedłużali pewnie tę dyskusje i dokument byłby przyjmowany później, to byłaby krytyka pod tytułem „dlaczego jesteśmy na szarym końcu, czemu to jeszcze nie zostało zrobione”, jeżeli robimy to mniej więcej w 1/3 stawki, to „a po co się tak spieszyć, czego się boicie” - powiedział Dworczyk.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W Sejmie projekt ustawy o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej