zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef MON: Udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski

14:41, 23.08.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski, wycofanie się Polski z misji ONZ było błędem, dziś ten błąd niwelujemy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który obserwował w Wędrzynie (woj. lubuskie) ostatni etap certyfikacji I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego udającego się do Libanu.


Podziel się:   Więcej

Błaszczak zapewnił, że żołnierze, którzy wyruszają do Libanu, są dobrze przygotowani, żeby rozpocząć misję w ramach ONZ. Podkreślił też, że „dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym”. - 80 lat temu ministrowie spraw zagranicznych naszych sąsiednich państw, a wiec Ribbentrop i Mołotow podpisali pakt, na podstawie którego Niemcy i Rosja we wrześniu 1939 r. dokonały czwartego rozbioru Polski - powiedział.

- Naszym zadaniem dziś jest niedopuszczenie do tego, żeby kiedykolwiek w przyszłości powtórzyły się podobne zdarzenia. W związku z tym, wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być aktywne, przede wszystkim w ramach NATO, w relacjach dwustronnych z USA (...) i musi być aktywne w innych misjach - podkreślił Błaszczak. W tym kontekście wymienił „inne misje, w tym misje pokojowe ONZ”.

- To są doświadczenia (dla wojska - przyp. red.), ale także udział w misjach ONZ wzmacnia pozycję międzynarodową Polski - ocenił. Przypomniał też, że 10 lat temu wycofano Wojsko Polskie z misji pokojowych. - To był błąd. Dziś ten błąd niwelujemy przez to, że bierzemy udział w misji stabilizacyjnej, w misji pokojowej, w misji, której zadaniem jest niesienie obrony, ochrony i wspieranie ludności cywilnej Libanu - wyjaśnił.

Szef MON wręczył dowódcy I zmiany PKW Liban certyfikat potwierdzający ich gotowość do wyjazdu na Blisko Wschód. Wcześniej na terenie Centralnego Ośrodka Zurbanizowany „Nowy Mur” na wędrzyńskim poligonie obejrzał pokaz dynamiczny akcji ewakuacji rannego żołnierza po wybuchu ładunku wybuchowego. W akcji były Rosomaki i śmigłowiec MEDVAC-u.

Premier: aby unikać konfliktów, musimy zapewnić rozwój na Bliskim Wschodzie
Polacy wracają do Libanu po 10 latach przerwy. Będą tam ponownie służyć pod flagą ONZ. Głównymi zadaniami polskiego kontyngentu będzie: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. blue line oraz wsparcie libańskiego rządu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

- To misja, w której uczestniczą wojska irlandzkie, a wiec nasze oddziały dołącza do batalionu irlandzkiego, z czasem też do nas dołączą żołnierze węgierscy. Polska jest państwem bardzo brutalnie dotkniętym skutkami wojen w związku z tym misje, które niosą światu pokój, są w naszej ocenie bardzo ważne - powiedział szef MON.

Pierwsza zmiana PKW Liban została sformowana przez 12 Brygadę Zmechanizowaną ze Szczecina. Na poligonie w Wędrzynie jej żołnierze przechodzą ostatni sprawdzian przygotowania do udziału w libańskiej misji pokojowej. Do Libanu udadzą się na przełomie października i listopada br.

Zgodnie z Rezolucją ONZ obecnie w Libanie przebywa do 15 tys. żołnierzy błękitnych hełmów z 41 państw.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych