zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef MSZ w Liechtensteinie. „Pozytywnie oceniamy rozwój stosunków”

21:10, 14.02.2020;   autor: łz;   źródło: PAP

Współpraca dwustronna, aktualne kwestie unijne oraz bieżące tematy agendy międzynarodowej były głównymi tematami spotkania szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z minister spraw zagranicznych Księstwa Liechtensteinu Katrin Eggenberger w Vaduz - poinformowało MSZ.


Podziel się:   Więcej

„Pozytywnie oceniamy rozwój stosunków między Polską a Księstwem Liechtensteinu. Widzimy możliwość ich dalszego pogłębienia, zwłaszcza na płaszczyźnie ekonomicznej, społecznej i kulturalnej” - ocenił szef polskiej dyplomacji cytowany w komunikacie.

Jak podkreślono, omawiając aktualną agendę unijną, w szczególności w kontekście brexitu, minister Czaputowicz „odnotował potrzebę wspierania ambitnych relacji UE z Wielką Brytanią, z uwzględnieniem praw i obowiązków innych państw trzecich w stosunkach z Unią Europejską”.

„W rozmowie z minister Eggenberger szef polskiej dyplomacji omówił także polskie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Za najważniejsze osiągnięcia polskiej aktywności w tym czasie uznał działania rzecz umacniania prawa międzynarodowego, ochrony osób cywilnych i zapobiegania konfliktom” - czytamy w komunikacie.

Mówiąc o celach członkostwa Polski w Radzie Praw Człowieka, Czaputowicz za główne priorytety uznał „działania na rzecz wolności religii lub wyznania, przestrzegania i ochrony praw człowieka i praw mniejszości religijnych oraz najbardziej narażonych grup, takich jak dzieci i osoby niepełnosprawne, a także konieczność wzmożenia wysiłków na rzecz wzmacniania zasad demokracji i dobrego rządzenia” - zaznaczono.


Prezydent: Wierzę, że wizyta prezydenta Macrona to przełom w relacjach polsko-francuskich
W ramach wizyty w Liechtensteinie szef MSZ spotkał się również z następcą tronu Księciem Alojzym, z którym wymienił poglądy na temat aktualnych stosunków między oboma krajami. Swojemu rozmówcy pogratulował także z okazji 300-lecia państwowości Księstwa Liechtensteinu.

Ponadto w czasie wizyty w Vaduz szef polskiej dyplomacji wręczył Stefanowi Wolfowi akt mianowania na Konsula Honorowego RP i podziękował mu za „chęć rozwijania stosunków między Polską i Liechtensteinem, zwłaszcza w obszarze relacji gospodarczych”.

Wizyta Jacka Czaputowicza w Liechtensteinie była pierwszą wizytą ministra spraw zagranicznych RP od 2011 roku.