zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef NIK przedstawia w Sejmie informację o wyborach prezydenckich z maja 2020 roku

09:15, 15.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm w środę po godz. 9 wznowił przerwane w sierpniu obrady; posłowie wysłuchają informacji prezesa NIK o wykrytych przez Izbę nieprawidłowościach w związku z organizacją wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja 2020 r., informacji premiera dotyczącej KPO oraz ministra zdrowia ws. programu szczepień.


Podziel się:   Więcej

Sejm wznowi obrady w środę o godz. 9:00. Będzie kontynuować posiedzenie rozpoczęte w 11. sierpnia.

Posłowie wysłuchają trzech informacji, które zostały wprowadzone do porządku obrad na wniosek opozycji, przy sprzeciwie koalicji rządzącej.

Zgodnie z harmonogramem pierwszą będzie informacja prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r.

Wybory prezydenckie w ubiegłym roku miały niestandardowy przebieg, początkowo zarządzone zostały przez marszałek Sejmu na 10 maja i głosowanie - z uwagi na pandemię COVID-19 - miało odbyć się w trybie korespondencyjnym. Finalnie jednak głosowanie nie odbyło się; na podstawie specjalnej ustawy wybory zostały zarządzone na 28 czerwca, druga tura odbyła się 12 lipca.

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację w sprawie „wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne” w związku z organizacją lub przygotowaniem majowych wyborów złożył w sierpniu klub Koalicji Obywatelskiej. Za uzupełnieniem porządku było 228 posłów, 226 było przeciw.

Senackie komisje za odrzuceniem w całości ustawy o wyborach korespondencyjnych

Informacja ministra zdrowia na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień


Druga informacja, która ma być przedstawiona w środę w Sejmie, to wystąpienie ministra zdrowia na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień „przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek”.

Wniosek o przedstawienie tej informacji złożyło koło Polska 2050; przeszedł jednym głosem.

Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania nawet milion złotych

Premier przedstawi ostateczną wersję KPO


Trzecia to informacja prezesa Rady Ministrów nt. ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej. Również ta informacja zostanie przedstawiona na wniosek Polski 2050 (przeszła dwoma głosami).

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Według mediów cytujących unijnego komisarza ds. gospodarczych Paolo Gentiloniego, miał on powiedzieć 1 września podczas posiedzenia komisji ekonomiczno-budżetowej Parlamentu Europejskiego, że przyczyną przeciągających się negocjacji z Warszawą na temat polskiego KPO jest kwestia dyskusji na temat wyższości prawa unijnego nad krajowym, która właśnie toczy się w Polsce.

„Mam nadzieję, że na przełomie września i października KPO zostanie zaakceptowany przez KE”

Rozpoczęcie kolejnego posiedzenia


Również w środę po południu, Sejm rozpocznie kolejne, zaplanowane na trzy dni posiedzenie.

Czwartym wygranym przez opozycję głosowaniem 11 sierpnia był wniosek o przerwę w obradach izby do 2 września (różnicą głosów 229 do 227). Marszałek Sejmu przeprowadziła reasumpcję tego głosowania, wniosek ostatecznie upadł dzięki głosom m.in. Pawła Kukiza, Żuk Stanisław i Jarosława Sachajki.

Trwają rozmowy ws. wspólnego wniosku opozycji o odwołanie marszałek Witek

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych