zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szef rządu zaprasza opozycję do rozmów o prawie aborcyjnym

18:15, 30.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował chęć szybkiego poddania konsultacjom i procesowi legislacyjnemu prezydenckiego projektu dopuszczającego aborcję w przypadku letalnych wad płodu. Zadeklarował gotowość do konsultacji z opozycją.


Podziel się:   Więcej

W czwartek były próby zaproszenia przedstawicieli opozycji do rozmów, jednak nie zostały przyjęte, dlatego ponawiam zaproszenie na poniedziałek – oświadczył premier Morawiecki.

Podkreślił, że jest otwarty na uzgodnienia, które w pełni uspokoją większość protestujących.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej w kontekście trwających protestów, jakie działania zamierza podjąć w celu dialogu społecznego, przekazał, że „w czwartek były próby zaproszenia przedstawicieli opozycji do takich rozmów, jednak nie zostały przyjęte”.

– Ponawiam zaproszenie na poniedziałek, ponieważ trzeba rozmawiać. Jesteśmy gotowi rozmawiać i przedstawić propozycje kompromisowej, które będą następnie szybko ubrane w formę ustawę i temat zostanie wyjaśniony – powiedział Morawiecki.


Prezydent: Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny

Premier gotowy do rozmów


– Jestem otwarty na to, żeby doprecyzować, uzgodnić, postąpić w taki sposób, który w pełni uspokoi ogromną większość osób protestujących, które czuły pewne zagrożenie związane z nową sytuacją, która zaistniała – zaznaczył premier.


Dworczyk o inicjatywie prezydenta ws. przepisów aborcyjnych: Może być dobrą drogą rozpoczęcia dialogu

Protesty w całej Polsce


Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od zeszłego czwartku.

To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.


„Niech gniew skupia się na mnie, na politykach”, a nie tych, których może dotknąć zagrożenie zarażeniem

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych