We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którego celem jest doprecyzowanie niektórych przepisów.
Nowelizacja doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych.
Projekt – jak wskazywał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker – ma charakter techniczny.
Na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Ministrów Szefernaker zaznaczył, że przyjęte rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z podmiotami, które na co dzień działają w administracji na rzecz wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.
– Ta dzisiejsza ustawa to przede wszystkim doprecyzowanie procedur, które odbywają się na rzecz wsparcia działań pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To przepisy z zakresu zdrowia, z zakresu polityki pracy, to także kwestie związane z doprecyzowaniem procedur, które na co dzień są związane z pomocą uchodźcom – mówił wiceszef MSWiA.
Obrady rządu. Ministrowie zajmą się m.in. nowelą specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Szefernaker dodał, że jedną z takich kwestii jeżeli chodzi np. o ochronę zdrowia, która jest uregulowana w tym projekcie ustawy jest kwestia tymczasowego dopuszczenia do wykonywania zawodu lekarza Ukraińców na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną.
Podkreślił, że
rząd jest gotowy na wszelką dyskusję i współpracę z samorządem.
Zaznaczył również, że
w kolejnych tygodniach przygotowane zostaną rozwiązania dotyczące systemu edukacji.
– Jesteśmy z panem ministrem Przemysławem Czarnkiem w pełnym kontakcie z samorządami. Pan minister ma jutro takie spotkanie także z prezydentami paru miast na temat kwestii związanej z edukacją i tutaj kolejne rozwiązania w przyszłych tygodniach to Beda rozwiązania związane z edukacją – mówił.
Projekt nowelizacji specustawy pomocowej przyjęty przez Komitet Stały RM