zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szefowa KAS w Sejmie: W 2022 r. chcemy rozpocząć dialog z OPP nt. wpływu Polskiego Ładu

14:48, 01.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W przyszłym roku chcemy rozpocząć dialog z organizacjami pożytku publicznego, by oszacować realny wpływ zmian podatkowych Polskiego Ładu na funkcjonowanie OPP i wypracować postulaty legislacyjne na przyszłość - mówiła w Sejmie szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.


Podziel się:   Więcej

Rzeczkowska odpowiadała w środę na pytania posłanek KO w sprawie 1 proc. podatku przekazywanego na OPP po wprowadzeniu od 1 stycznia przyszłego roku zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, czyli m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Jak podkreśliła Iwona Maria Kozłowska (KO), podatnicy uzyskujący do 30 tys. zł dochodu rocznie nie przekażą 1 proc. podatku dochodowego OPP, bo w ich przypadku nie wystąpi podatek należny. To – jak mówiła – spowoduje poważne uszczerbki we wpływach organizacji pożytku publicznego. Iwona Hartwich (KO) oceniła, że nowe przepisy to „skok na 1 proc. dla osób z niepełnosprawnościami” .

Szefowa KAS przyznała, że po wprowadzeniu od 1 stycznia 2022 r. zmian podatkowych realizujących Polski Ład „może dojść do zmian w strukturze finansowania OPP”. – Jesteśmy w kontakcie z OPP, które przesyłają do ministerstwa swoje uwagi w związku z przyjętymi zmianami podatkowymi. Współpracujemy z Radą Działalności Pożytku Publicznego w KPRM – mówiła Rzeczkowska.
Dodała, że skutki zmian podatkowych będą widoczne dla OPP w 2023 r., po rozliczeniu PIT za przyszły rok.

Od pierwszego kwartału przyszłego roku chcemy rozpocząć dialog z OPP we współpracy z KPRM tak, by oszacować realny wpływ zmian na funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego i ich sposób finansowania, i razem, w formie dialogu, wypracować postulaty legislacyjne na przyszłość, które mogłyby zacząć obowiązywać od początku 2023 r. Ich kształt – mam nadzieję – będzie efektem wspólnych analiz – oświadczyła Rzeczkowska.

Dodała, że na tym etapie trudno mówić o konkretach. Jednocześnie przypomniała, że w Polskim Ładzie wprowadzono zmiany w uldze rehabilitacyjnej.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych