zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szefowa PE: Nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii wzmocni UE

20:15, 23.06.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– Przyznanie statusu krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii wzmocniłoby nie tylko oba te kraje, ale także UE – powiedziała w czwartek przywódcom krajów unijnych przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.


Podziel się:   Więcej

Przewodnicząca europarlamentu przemawiała na początku szczytu UE w Brukseli poświęconego inwazji Rosji na Ukrainę oraz wnioskom o członkostwo w Unii złożonym przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję.

– Wiem, że nie ma łatwych odpowiedzi ani łatwych decyzji, ale bądźcie pewni, że istnieją złe, których musimy unikać – powiedziała Metsola.

– I nieprzyznanie dziś Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących, a Gruzji jasnej perspektywy, byłoby historycznie złą decyzją – dodała.

Powinniśmy dać jasno do zrozumienia, że to nie jest tylko symboliczny akt, ale taki, który wzmocni UE oraz Ukrainę i Mołdawię. Pokaże naszym obywatelom, a także ich obywatelom, że nasze wartości są ważniejsze niż retoryka. Ta nadzieja może dawać rezultaty. A inne czekające kraje - z Bałkanów Zachodnich – również muszą zobaczyć, jak nadzieja prowadzi do rezultatów. Już czas – podkreśliła szefowa PE.


Premier: Na szczycie UE dalsza pomoc Ukrainie i status kandydacki do UE oraz kryzys energetyczny
Metsola powiedziała również, że obecna sytuacja nie powinna być powodem do odstępstwa od celów klimatycznych UE.

– Chodzi o bezpieczeństwo i środowisko. Apeluję więc, aby pilne, krótkoterminowe środki nie stały się nową normą w perspektywie średnioterminowej – wskazała.


Parlament Europejski wezwał szefów państw i rządów do nadania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE
Przewodnicząca PE powiedziała, że potrzebne będzie „stałe, jasne i jednolite podejście”, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami i inflacją oraz że błędem byłoby nie zwracanie uwagi na obawy dotyczące cen, gdyż w wielu krajach nie osiągnęły jeszcze szczytu.

Metsola dodała, że pomoc dla Ukrainy musi zostać przyspieszona, a sankcje wobec Rosji wzmocnione. Jej zdaniem UE powinna również pomóc Ukrainie w eksporcie jej produktów rolnych.


Prezydent Ukrainy w PE: Teraz wy udowodnijcie, że jesteście z nami, że jesteście Europejczykami

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych