zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szefowie BBN i MON: Będzie zwiększona obecność amerykańska w Polsce, rozmowy trwają

13:07, 14.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Amerykańska obecność w Polsce zostanie zwiększona, sposób i zakres zwiększenia są w trakcie uzgadniania – podkreślali w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak i szef BBN Paweł Soloch.


Podziel się:   Więcej

Szef MON, który w czwartek w Sejmie wysłuchał wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2019 r., powtórzył, że „jeżeli chodzi o sprawy związane ze zwiększeniem obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, nie rozmawiamy o tym, +czy+, tylko +kiedy i jak+”.

Minister zapewnił, że rozmowy, które odbył dzień wcześniej w Warszawie z podsekretarzem obrony Johnem Roodem były „bardzo dobre”. – Umówiliśmy się, że będziemy wspólnie przekazywali komunikaty w sprawie rozmów – dodał Błaszczak.

Szef BBN powiedział, że negocjacje trwają, a szczegóły są uzgadniane i nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. – Rozmowy są w toku, będzie zwiększona obecność amerykańska w Polsce – powiedział Soloch, zaznaczając, że on sam nie bierze udziału w negocjacjach.

Ani minister obrony, ani szef BBN nie odpowiedzieli, czy domniemana baza miałaby zostać umieszczona w Redzikowie, gdzie powstaje baza amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.


Szef MSZ w Sejmie: Polska jest krajem cieszącym się coraz większym szacunkiem


Prezydent: Nasz poziom wydatków na obronność możemy podnosić szybciej
Obecność wojsk USA w Polsce

Zwiększona obecność wojsk USA w Polsce była głównym tematem środowego spotkania Błaszczaka, wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego i Rooda. W komunikacie wydanym po spotkaniu MON oświadczyło, że „wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce będzie ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora”. Resort przypomniał, że nad szczegółami pracują zespoły robocze.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę Fort Trump.

Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie, intensyfikując ćwiczenia w krajach sojuszniczych i rozmieszczając wojska także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały. W ramach operacji Atlantic Resolve amerykańska pancerna brygadowa grupa stacjonuje w jednostkach w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu, zmieniając się co dziewięć miesięcy.

Amerykanie są także państwem ramowym – dowodzą i kontrybuują większość sił – wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu, jednej z czterech rozmieszczonych przez Sojusz jako siły wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) w Polsce i krajach bałtyckich. Polska wydzieliła siły do batalionu na Łotwie u do wzmacniających południową część wschodniej flanki sił dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) w Rumunii.


Prezydent: Jesteśmy dumni z tego, że możemy być członkiem NATO

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
11-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych