zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy zapewnili o współpracy na rzecz integracji Ukrainy z UE

10:26, 07.12.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk zapewnili w środę w Wilnie o współpracy na rzecz przyszłej integracji Ukrainy z Unii Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

W środę w stolicy Litwy odbywa się 12. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.

Czmilyte–Nielsen podczas posiedzenia podkreślała, że Ukraina, ale też Polska i Litwa od dawna zabiegały o szybkie ustanowienie restrykcyjnych sankcji na Rosję. Oceniła, że społeczność międzynarodowa podjęła działania z dużym opóźnieniem.

– Gdyby Rosja natychmiast otrzymała jednoznaczny sygnał, że ekonomiczny koszt wojny będzie brutalny, że górna granica ceny ropy zostanie ustalona nie po dziewięciu miesiącach wojny, tylko wcześniej; że zostanie stworzony specjalny trybunał do sądzenia także urzędników rosyjskich za zbrodnie wojenne, że zostaną wprowadzone surowe ograniczenia w podróżowaniu obywateli rosyjskich do krajów UE i innych krajów (...) wówczas dzisiaj, z dużym prawdopodobieństwem uratowalibyśmy tysiące istnień ludzkich, nie bylibyśmy świadkami brutalnych zbrodni wojennych i ludobójstwa – powiedziała.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu zaznaczyła, że w Europie XXI wieku nie może być miejsca na zachowania rodem z XIX wieku.

Czmilyte–Nielsen mówiła też o potrzebie dalszego zacieśniania współpracy Polski, Ukrainy i Litwy, podkreślała, że tzw. format lubelski skupiający te kraje ujawnia potencjał do ściślejszej integracji w celu przybliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy mówił o potrzebie zaplanowania odbudowy Ukrainy po wojnie, którą – jak zapewnił – naród ukraiński wygra.


W Wilnie rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy
Chciałbym żeby wasze kraje i inne były naszymi partnerami. Ważne jest by było jasne, wspólne stanowisko wobec sankcji, zdecydowane poparcie dla odbudowy Ukrainy i dla jej członkostwa w UE i NATO – zaznaczył Stefanczuk. Podkreślał, że Polska i Litwa, udzielając Ukrainie pomocy, stanowią wzór dla innych europejskich krajów.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślał, że parlamentarzyści Polski i Litwy muszą zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie, także w procesie przygotowania jej do członkostwa w Unii Europejskiej. Oznajmił, że tej zimy sojusznicy nie zostawią Ukrainy bez pomocy.

Zaznaczył, że Rosja musi raz na zawsze zrozumieć, że agresja na wolny i niepodległy kraj nigdy nie będzie zaakceptowana, zaś agresor zostanie surowo ukarany i izolowany.

– Dlatego liczymy, że w czasie zbliżającego się szczytu NATO, którego gospodarzem będzie Litwa, podjęte zostaną decyzje o dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu; że liczba żołnierzy, a także zdolności i rozmieszczenie jednostek na wschodniej flance, będą dostosowane do nowej rzeczywistości strategicznej, w tym rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi oraz zacieśniającej się współpracy Moskwy i Mińska – oświadczył marszałek Grodzki.

– My, parlamentarzyści, musimy zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie w procesie przygotowania tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. W obliczu trwającej wojny jest to wyjątkowe wyzwanie. Wiele naszych, polskich i litewskich doświadczeń z okresu akcesji do Wspólnoty może być jednak pomocnych Ukrainie, podobnie jak nasze wsparcie dla europejskiego wyboru Kijowa na wszelkich możliwych forach międzynarodowych – dodał.


Marszałek Grodzki: Musimy zapewnić Ukrainie wszelkie wsparcie, także w przygotowaniu jej do członkostwa w UE
Wyraził też przekonanie, że zbliżenie Ukrainy i UE będzie czynnikiem stabilizującym i budującym zaufanie, a jasna perspektywa członkostwa powinna zachęcać wszystkich do wspierania Ukrainy i inwestowania w jej odbudowę.

Na koniec obrad w środę ma być przyjęta deklaracja końcowa Zgromadzenia, w której, jak podkreślał wiceszef polskiej delegacji Radosław Fogiel (PiS) "będzie ujęta duża rola Litwy i Polski w ułatwianiu i pomaganiu Ukrainie spełnienia warunków członkostwa w UE i NATO".

Jak zaznaczył Fogiel, deklaracja ta "poza wezwaniem do zwiększonej jeszcze pomocy militarnej, poza tym, że wspomina o kwestiach energetycznych i uznaje dotychczasową rolę Polski i Litwy we wsparciu Ukrainy, bardzo jasno stwierdza, że perspektywa członkostwa Ukrainy zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO jest w przyszłości oczywista".

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych