zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szefowie frakcji w PE: Atak rosyjskich służb na obywateli UE, to atak na całą Unię

15:04, 21.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako atak na całą UE - napisali szefowie pięciu frakcji Parlamentu Europejskiego w środę wzywając do solidarności z Czechami.


Podziel się:   Więcej

„Jesteśmy zszokowani niedawnymi doniesieniami o udziale rosyjskich służb wywiadowczych GRU w wybuchu składu broni w Czechach w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech. Ci sami agenci GRU są powiązani z otruciem Siergieja i Julii Skripalów w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. To kolejny atak osób powiązanych z państwem rosyjskim na suwerenne terytorium Unii Europejskiej. Pokazuje to jak daleko może się posunąć Rosja, żeby osłabiać Europę i ponownie potwierdza niebezpieczne i wrogie zachowanie rosyjskiego rządu” – czytamy w liście podpisanym przez szefów pięciu grup politycznych Parlamentu Europejskiego: Manfreda Webera (EPL), Iratxe Garcię-Perez (socjaldemokraci - S&D), Daciana Ciolos (liberałowie - RE), Philippe'a Lambertsa i Ske Keller (Zieloni) oraz Ryszarda Legutko i Raffaele Fitto (EKR). Wśród sygnatariuszy nie ma przedstawicieli prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID) oraz skrajnej lewicy (GUE/NGL).

„Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako poważny zamach na całą UE. To niedopuszczalny akt wrogości. Dziś w pełni solidaryzujemy się z Republiką Czeską i wzywamy wszystkie państwa członkowskie i Radę Europejską do okazania solidarności również poprzez przyjęcie zdecydowanych, wspólnych i konkretnych środków wobec Rosji w odpowiedzi na ten atak” – domagają się szefowie frakcji.