zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szewach Weiss „wspaniały Człowiek, który kochał Polskę”, „odszedł przyjaciel Polski”

10:18, 05.02.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

„Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował” –napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując wiadomość o śmierci b. ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa. „Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek”– napisał premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Szewach Weiss był izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych, posłem w Knesecie, a także jego przewodniczącym; przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000–2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. W sobotę o jego śmierci poinformował izraelski dziennik „Haarec”.

Informację skomentował na swoim profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda. „Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że odszedł J.E. Szewach Weiss. Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował. Kawaler Orderu Orła Białego. Wielka strata dla nas i dla polsko–izraelskich relacji. R.I.P.” – napisał.

Do informacji odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. „W wieku 87 lat odszedł od nas Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Polsce i wielki ambasador Polski w Izraelu. Przyjaciel Polski, ale też po prostu dobry i mądry człowiek, którego będzie nam bardzo brakowało. Spoczywaj w pokoju” – napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Prezydent: prof. Weiss to syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi
 
 
 
...
 


Szewach Weiss


Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy – Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej, w 2004 r. prezydent uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. Pięć lat później za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową „Bene Merito”. Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych