zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szimonyte: Litwa i Polska zjednoczą siły przed napadami hybrydowymi i propagandą

17:19, 17.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Litwa i Polska zjednoczą siły przed napadami hybrydowymi i propagandą - zapowiedziała premier Litwy Ingrida Szimonyte w piątek w Warszawie. Oceniła, że w sytuacji kryzysu migracyjnego pomoc i współpraca polityczna ze strony polskiej jest nieoceniona.


Podziel się:   Więcej

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim szefowa rządu szefowa rządu Litwy wyraziła ubolewanie nad tym, co się dzieje za wschodnią granicą UE.

- Szkoda, że na nasza wschodnia granica jest inną przestrzenią, którą można nazwać obszarem braku dominacji prawa. Doświadczyliśmy tego w ciągu ostatnich miesięcy. Ktoś swoja złą wolą pchnął ludzi do uczestniczenia w hybrydowym ataku. To ludzie, których ktoś próbuje przepychać przez granicę UE po to, żeby wzmocnić presję na cała UE - mówiła Szimonyte.

Wyraziła wdzięczność wobec Polski, która „pospieszyła, żeby Litwie pomóc” w sytuacji kryzysu migracyjnego. - Ta pomoc: wkład sprzętowy i współpraca polityczna ze strony polskiej jest nieoceniona - powiedziała.

Zapewniła, że Litwa i Polska będą mówić jednym głosem na forum UE. - My nie mówimy o jakiejś nielegalnej migracji, mamy odwagę mówić, że widzimy w tym atak hybrydowy nakierowany na podzielenie państw w UE. Tu nie ma innej oceny - oświadczyła.

Zapewniła także, że oba państwa będą współpracować na forum UE, żeby wzmocnić granice przed atakami hybrydowymi. - Zjednoczymy nasze siły przed napadami, propagandą i innymi atakami - zapowiedziała.
 
 
 
...
 

„Należymy do Europy, z której próbowano nas wyrwać w czasie II wojny światowej”


Szimonyte podkreśliła, że piątkowe spotkanie rządowych delegacji Polski i Litwy odbyło się ważnym dniu. Zaznaczyła, że właśnie 17 września 1939 r. rozpoczęła się jednoczesna walka z nazizmem i komunizmem w Europie.

- To jest ten dzień, kiedy mamy okazję przemyśleć, jak wygląda mapa geopolityczna świata, jakie mamy wyzwania - powiedziała.

Oceniła, że obecna sytuacja w Europie wymaga od Polski i Litwy „ścisłej współpracy, w tym w dziedzinie obrony”. Poinformowała, że m.in. tej ostatniej kwestii dotyczyły piątkowe rozmowy na szczeblu międzyrządowym.

- Należymy do Europy, z której próbowano nas wyrwać w czasie II wojny światowej. Dziś jest to nasz wspólny interes, są nim nie tylko pieniądze, ale też wspólne poczucie bezpieczeństwa - powiedziała.

Premierzy Polski i Litwy złożyli kwiaty przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych