zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szrot i Kościński: Uwagi Kancelarii Prezydenta do Polskiego Ładu zbieżne ze spostrzeżeniami MF

19:22, 19.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Kancelaria Prezydenta przekazała przedstawicielom rządu swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu; w znacznym stopniu są one zbieżne ze spostrzeżeniami Ministerstwa Finansów - poinformowali po spotkaniu szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oraz minister finansów Tadeusz Kościński.


Podziel się:   Więcej

W środę odbyły się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami rządu w sprawie Polskiego Ładu. Uczestniczyła w nich także prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Szef gabinetu prezydenta przekazał dziennikarzom, że były to „bardzo dobre rozmowy”.

Relacjonował, że Kancelaria Prezydenta przekazała swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu. Relacjonował, że Kancelaria Prezydenta przekazała swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu. - Te uwagi w znacznym stopniu spotkały się z uwagami, które miało samo Ministerstwo Finansów i przedstawiciele rządu. Uwagi te dotyczyły zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Będziemy dalej nad nimi pracować i informować państwa, jak będą wyglądały dalsze prace i uzgodnienia - powiedział Szrot.

Premier: Zgadzamy się z Łotwą - Nord Stream 2 nie może być narzędziem szantażu w rękach Rosji
 
 
 
...
 
Minister finansów powiedział, że było to "bardzo dobre, konstruktywne" spotkanie. - Bardzo dziękujemy za te bardzo cenne uwagi, które Kancelaria Prezydenta i pan prezydent nam złożył. Są one zbieżne z naszymi spostrzeżeniami. Potwierdzam również nasze deklaracje, że nikt, kto zarabia do 12 800 zł brutto miesięcznie nie będzie tracił na Polskim Ładzie. Pracujemy nad tym, żeby wyeliminować wszystkie nieścisłości - powiedział Kościński.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Premier: Dla nas mieszkaniec jakiegokolwiek miejsca w Polsce jest ważniejszy niż sędzia trybunału z Luksemburga
Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomenduje Ostrowską i Janczyka do RPP

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych