Szrot w kontekście piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwracał uwagę, że prezydent Duda od dłuższego czasu rozważał kwestię zwołania Rady i kierował się przy tym własną analizą i oceną.
Dodał, że jeśli chodzi o sytuację wokół Ukrainy, to „ideałem by było, żeby rzeczywiście wokół tej sprawy została osiągnięta szeroka zgoda narodowa, tak jak to było w 2014 roku, przy pierwszym kryzysie ukraińskim”. Przypomniał, że wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński „wskazał, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie kwestionować polityki rządu, będzie współpracować z rządem w zakresie zwalczania tego kryzysu”. – Chciałbym żeby tak było, ale ogólna ocena wskazuje, że ta nadzieja może się okazać być nadzieją płonną. Zobaczymy, nie przesądzam – zaznaczył.
Szrot nawiązując do licznych spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z innymi przywódcami w związku z sytuacja na Ukrainie, ocenił, że sytuacja za naszą wschodnią granicą jest na tyle dynamiczna, że trudno mówić o jakimś konkretnie harmonogramie kolejnych spotkań. –
Wszyscy mamy nadzieję, że w ciągu paru tygodni ten kryzys zostanie rozwiązany, w kierunku uspokojenia sytuacji. W tym kierunku wszyscy światowi przywódcy powinni działać; również pan prezydent będzie działał – zapewnił Szrot.
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.
Przedstawiciele wszystkich klubów deklarują chęć udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ok. 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
Zwołanie na piątek Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w poniedziałek w międzynarodowych konsultacjach ws. sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO. W poniedziałek wieczorem odbyła się, w formie wideokonferencji, rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.
Kolejna narada u prezydenta ws. sytuacji wokół Ukrainy