zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szrot: Rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta ws reparacji

07:43, 30.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Myślę, że gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.


Podziel się:   Więcej

Szrot pytany przez PAP, czy prezydent wesprze działania rządu ws. reparacji, odparł: – Myślę, że tak. Myślę, że jak one się skonkretyzują, a rząd powiedział, że będzie działał spokojnie i z rozwagą, może liczyć na pełne wsparcie pana prezydenta.

Prezydencki minister potwierdził też, że prezydent Duda spotkał się z Mularczykiem, który kierował zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. – Pan prezydent rozmawiał z panem posłem Mularczykiem o raporcie dotyczącym reparacji – powiedział szef Gabinetu Prezydenta. – Co prawda, pan prezydent wcześniej otrzymał od rządu ten raport, ale też chciał porozmawiać z jego autorami – dodał. Jak ocenił, było to „bardzo udane spotkanie” .

Mularczyk poinformował, że poprosił o spotkanie, by przekazać głowie państwa raport i porozmawiać na jego temat. Jak dodał, chciał także „poinformować o ustaleniach zespołu, o dalszych krokach na arenie krajowej, międzynarodowej, poinformować o tym, że rząd przygotowuje notę dyplomatyczną do rządu Niemiec”.

Poseł PiS relacjonował, że podczas środowego spotkania z prezydentem zwrócił się do Andrzeja Dudy „o wsparcie i współpracę w tej ważnej dla Polski sprawie”. – Oczywiście pan prezydent sprawę zna i popiera nasze stanowisko, podziękował też za pracę wszystkim ekspertom zespołu i obiecał, że będzie sprawę wspierał – powiedział Mularczyk.


Sejm w uchwale wzywa Niemcy do przyjęcia odpowiedzialności za skutki rozpętania II wojny światowej

Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej


1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.


Prezydent: Powinniśmy domagać się też reparacji od Rosji

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych