zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szrot: W najbliższym czasie spotkanie z przedstawicielami rządu ws. Polskiego Ładu

07:30, 17.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

– W najbliższym czasie spotkamy się z przedstawicielami rządu w sprawie Polskiego Ładu, przedstawimy na nim uwagi i zastrzeżenia, dotyczące między innymi sytuacji emerytów pracujących i opodatkowania świadczeń socjalnych – powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.


Podziel się:   Więcej

Szrot w niedzielę TVN24 podkreślił, że prezydent uczestniczył w pracach nad przygotowaniem ustaw Polskiego Ładu i już wtedy, na etapie wstępnym, przedstawiał swoje uwagi. Zaznaczył, że część z nich została uwzględniona.

– Pan prezydent przedstawi swoje uwagi i zastrzeżenia do tych przepisów, które już funkcjonują. W najbliższym czasie spotkamy się z przedstawicielami rządu, te swoje uwagi przedstawimy. Liczymy na to, że zostaną przyjęte ze zrozumieniem i wprowadzone – zapowiedział.

Pytany, jakie to są uwagi, Szrot powiedział, że nie będzie wchodził w szczegóły. – One dotyczą przede wszystkim emerytów pracujących, dotyczą różnych świadczeń socjalnych i opodatkowania tych świadczeń – stwierdził.


Premier: Polski Ład to spójna i kompleksowa wizja nowoczesnego i sprawiedliwego państwa
Szrot podkreślił, że „nie będzie się włączał w chór, który publicznie krytykuje ten program”. Przekonywał, że gdy rząd wprowadzał swój koronny program 500 plus, też spotykał się z krytyką ze strony opozycji i mediów, a potem, jak ocenił, rada ministrów „usprawniła jego działanie”.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł.

Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.


Terlecki: atak opozycji jest krzykiem rozpaczy tych, którzy wiedzą, że nie wygrają żadnych wyborów
Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci).

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.


Kaczyński: Nikt z normalnie zarabiających Polaków nie straci na Polskim Ładzie
Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi – jak wskazano – m.in. o nauczycieli i służby mundurowe.

Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.


Müller: Skuteczna realizacja Polskiego Ładu zupełnie wybija z rąk wiele argumentów opozycji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych