zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szrot: W sprawie kryzysu na granicy z Białorusią opozycja nie ma do powiedzenia nic budującego

11:16, 11.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał; prezydent wie, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja; to nic budującego - powiedział Interii prezydencki minister Paweł Szrot.


Podziel się:   Więcej

W wywiadzie dla portalu interia.pl szef gabinetu prezydenta został zapytany, kiedy nadejdzie czas dyskusję o bezpieczeństwie na granicy z Białorusią z opozycją i zostanie zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

- Jeśli Rada Bezpieczeństwa Narodowego miałaby się sprowadzać do dyskusji, którą widzieliśmy na forum Sejmu podczas przedłużania stanu wyjątkowego, będę doradzał prezydentowi, żeby jej nie zwoływał. Jakakolwiek dyskusja z osobami pokroju posłanki Klaudii Jachiry czy Franka Sterczewskiego nawet nie jest bezsensowna, ale szkodliwa z punktu widzenia państwa i bezpieczeństwa obywateli. Ich wypowiedzi są natychmiast analizowane w białoruskim Mińsku i na Kremlu. Potem wykorzystuje je białoruska propaganda - ocenił w poniedziałek Szrot.

Zaznaczył, że dyskutował ostatnio z posłanką Anną Marią Żukowską (Lewica), którą uznaje za „poważnego polityka lewicy, który często przedstawia na forum publicznym argumenty do pewnego stopnia rozsądne”. - W tej konkretnej sprawie jej optyka była jednak kompletnie irracjonalna. Wielokrotnie pytałem ją, kto odpowiada za ten kryzys, kto wysyła migrantów do podlaskiej puszczy. Nie potrafiła odpowiedzieć. To jest wymowne samo w sobie - podkreślił prezydencki minister.

Kaczyński: Polskie służby postępują zgodnie z prawem i zasadami moralnymi
Na uwagę, że opozycja zyskała demokratyczny mandat w wyborach i ma prawo wiedzieć, co się dzieje na granicy, Szrot odpowiedział, że strażnicy graniczni robią, co mogą, żeby przekazywać wiadomości i informują media na bieżąco.

Szrot dodał, że prezydent wielokrotnie spotykał się z premierem, ministrami resortów siłowych: Mariuszem Błaszczakiem i Mariuszem Kamińskim. O sytuacji na granicy rozmawiał też z szefami służb specjalnych czy specjalistami z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Co więcej, był na Podlasiu, gdzie odbył odprawę ze Strażą Graniczną i żołnierzami - wyliczał.

- Prezydent dysponuje informacjami, które umożliwiają mu podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w sprawie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Doskonale wie też, co w sprawie kryzysu ma do powiedzenia opozycja. To nic budującego ani optymistycznego - dodał.

Szef gabinetu prezydenta został też zapytany o prognozy odnośnie dalszego przebiegu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. - Białoruś jest dziewięciomilionowym państwem z własnymi problemami. Organizuje akcję na skalę międzynarodową, której dotąd nie trzeba było szczególnie finansować. Jednak rezerwuar ludzi z Bliskiego Wschodu, którzy zdobyli kwotę rzędu kilku tysięcy dolarów i mogli sobie pozwolić na lot do Mińska, wyczerpuje się. Pytanie, co dalej zrobi państwo białoruskie. Mamy informacje, że akcja Łukaszenki jest wielkim obciążeniem dla zwykłych Białorusinów. Być może władze wyciągną z tego wnioski, które pozwolą podjąć decyzje korzystne dla bezpieczeństwa w Europie - podkreślił Szrot.

Europoseł Krasnodębski: Wyrok polskiego TK nie mógł być inny

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych