zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szułdrzyński: Obecne limity są kompletnie nierespektowane

07:38, 30.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Obecne limity w pomieszczeniach zamkniętych są nierespektowane. Nie są też egzekwowane i tak będzie z kolejnymi – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Dodał, że są to restrykcje „nie na miarę potrzeb, ale politycznych możliwości”.


Podziel się:   Więcej

– To nie są restrykcje na miarę potrzeb, ale na miarę politycznych możliwości – podkreślił dr Szułdrzyński. Dodał, że tego rodzaju ruch nie był ze strony rządu konsultowany z Radą Medyczną. W zasadzie w przypadku tak „kosmetycznych" zmian dr Szułdrzyński nie widzi potrzeby takiej konsultacji.

– Obecne limity są kompletnie nierespektowane, nieegzekwowane. Tak będzie i z kolejnymi. To, co jest najskuteczniejsze z punktu widzenia medycznego, zostało zawarte w rekomendacjach Rady Medycznej. Ostatnio także w apelu Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, pod którym podpisała się większość członków Rady Medycznej – wskazał dr Szułdrzyński.

Ekspert wskazał, że obserwowane obecnie bardzo duże liczby zgonów z powodu COVID-19 będą w jego ocenie utrzymywały się jeszcze przynajmniej miesiąc.


Od 1 grudnia ograniczenia. Rząd wprowadza „pakiet alertowy obostrzeń”
– Obostrzenia podjęto, aby nie można było powiedzieć, że rząd nic nie zrobił. Tak naprawdę nie mam w ogóle wątpliwości, że rząd doskonale wie, co trzeba byłoby zrobić. Uważam też, że rząd chciałby to wprowadzić, ale rozumiem, iż jest to kwestia sytuacji politycznej, której zakładnikami wszyscy – włącznie z decydentami – się znaleźliśmy – podsumował dr Szułdrzyński.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.


Premier: Dzisiaj przedstawimy pewne dodatkowe ograniczenia
Wprowadzony będzie zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia „zapatruje się dobrze”. Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa – omikron – i gdzie zaczyna on dominować.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów – np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych.

Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).


Niezaszczepieni przeciw COVID-19 dostaną wiadomość od Ministerstwa Zdrowia

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
21-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych