zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szydło: Nie mieszajmy polityki do oświaty; usiądźmy do stołu i rozmawiajmy

19:08, 18.04.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie mieszajmy polityki do oświaty; usiądźmy do stołu i rozmawiajmy – apelowała w czwartek wicepremier Beata Szydło. Wskazała, że okrągły stół ma wypracować konsensus i zagwarantować nowoczesną szkołę z dobrze wynagradzanymi nauczycielami, przygotowującą młodzież do podejmowania wyzwań.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że obrady okrągłego stołu edukacyjnego będą odbywały się w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i „nowoczesna szkoła”.

Okrągły stół zaplanowano na przyszły piątek, 26 kwietnia, o godz. 12.00. Obrady odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Chcemy rozmawiać w gronie ekspertów o tym, co powinno być przeprowadzone w tych poszczególnych obszarach, o których wspomniał pan premier, tak żebyśmy wypracowali konsensus i przede wszystkim zagwarantowali polską szkołę nowoczesną, otwartą, z dobrze wynagradzanymi nauczycielami, dobrze przygotowującą młodzież do podejmowania tych wyzwań, które przed nimi stoją – powiedziała Szydło.

– Myślę, że dla nas wszystkich - przede wszystkim dla dorosłych – to jest w tej chwili wielki sprawdzian, wielki test z tego, czy potrafimy się porozumieć, czy potrafimy odłożyć polityczny spór na bok. Nie mieszajmy polityki do oświaty. Usiądźmy do stołu i rozmawiajmy – apelowała wicepremier.Premier: Okrągły stół w sprawie oświaty w piątek po świętach
„Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu”

– Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu – oświadczyła wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z ZNP i FZZ, by przystąpili do porozumienia, które wcześniej podpisała z rządem oświatowa „Solidarność”.

Wicepremier Szydło, nawiązując do czwartkowych obrad Rady Dialogu Społecznego podkreślała, że strona rządowa liczyła na to, iż partnerzy społeczni przedstawią nowe propozycje.

– Ale niestety takiej propozycji właściwie nie było, ponieważ partnerzy społeczni podtrzymali swoje stanowisko z poprzednich negocjacji. Rozłożyli jedynie w czasie tą propozycję 30-procentowej podwyżki tegorocznej na poszczególne miesiące do końca roku – dodała wicepremier.

Wyraziła przy tym pogląd, że czwartkowe rozmowy zakończyły się przez to, że związki zawodowe nie chciały już dłużej rozmawiać z rządem. – Ja podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu. Ta propozycja, którą przedstawiliśmy, jest cały czas otwarta. I zapraszamy partnerów społecznych, żeby dla dobra nauczycieli, w imię szukania konsensusu i budowania właśnie wspólnej przyszłości dla polskiej oświaty, żeby do tego porozumienia przystąpili – zaapelowała Szydło.


Szydło do nauczycieli: Bądźcie ze swoimi uczniami, przeprowadźcie klasyfikacje

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych