zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Szymański: Fundusz na rzecz ożywienia gospodarczego musi być otwarty dla wszystkich krajów UE

15:19, 22.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Fundusz na rzecz ożywienia gospodarczego musi być otwarty dla wszystkich krajów UE; potrzebne są instrumenty bezzwrotne – takie stanowisko przekazał dzień przed nadzwyczajnym szczytem Unii Europejskiej minister ds. europejskich Konrad Szymański.


Podziel się:   Więcej

Wysłannicy szefów państw i rządów krajów członkowskich naradzali się w środę w formie wideokonferencji, by przygotować czwartkowy szczyt UE.

Liderzy unijni będą rozmawiać o reakcji na pandemię Covid-19. Mają zgodzić się na przygotowanie przez KE propozycji ws. Europejskiego Funduszu Ożywienia, który ma pomóc wyciągać europejską gospodarkę z recesji.

– Polska i Grupa Wyszehradzka ma jasne oczekiwania. Fundusz Odbudowy musi być otwarty dla wszystkich. Powinien być politycznie umieszczony w kontekście wieloletnich ram finansowych. Ten postulat jest przez Komisje Europejską dziś spełniany – przekazał w środę P Szymański.

Wysokie rangą źródła unijne przyznały wcześniej, że między państwami członkowskimi są różnice co do tego jaka powinna być wielkość funduszu na rzecz ożywienia i z czego powinien być on finansowany. Dla niektórych państw członkowskich priorytetem jest uzyskanie dostępu do grantów czy subsydiów z Funduszu Ożywienia, dla innych takie instrumenty są jednak wykluczone. Polska skłania się ku stanowisku tej pierwszej grupy.


Premier Morawiecki rozmawiał z szefem RE przed wideoszczytem UE
– Potrzebne są dalej idące instrumenty bezzwrotne. To oznacza poważną dyskusje nad niedyskryminacyjnymi środkami wła

Zwrócił uwagę, że Polska zaprezentowała swoje stanowisko w tej sprawie już przy okazji wcześniejszych negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu. – Tylko w taki sposób można zabezpieczyć nowe środki na poziomie UE, które są dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej – zaznaczył polski minister.

Polska jednocześnie musi walczyć o utrzymanie środków na politykę spójności. Już w propozycji KE z 2018 r., która teraz ma być zmieniana koperta dla naszego kraju była mocno uszczuplona, a teraz przy okazji kryzysu może się pojawić pokusa dalszego przesuwania pieniędzy na południe Europy, najmocniej dotknięte pandemią.

– Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, ale nie zgodzimy się na obniżenie finansowania polityki spójności. Spójność ma inwestycyjny charakter i wobec kryzysu powinna być nawet wzmacniania – oświadczył Szymański.

Na razie nie ma zgody co do tego, czy wieloletni budżet powinien być znacznie większy niż nieco ponad 1 proc. połączonego PKB państw członkowskich. Już teraz jednak wiadomo, że w związku z kryzysem 1 proc. PKB będzie znacznie mniejszą sumą niż zakładano. Dlatego pojawiają się propozycje, by poza odsetkiem PKB rozmawiać też o kształcie unijnej kasy w wartościach bezwzględnych.


Premier: Wierzę, że pojawią się nowe środki z UE na ratowania gospodarki całej Europy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych