zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szymański: Nowa komórka w KPRM wzmocni politykę Polski na forum UE

09:38, 12.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Utworzenie komórki zajmującej się w KPRM polityką europejską jest bardzo dobrym pomysłem, który wzmocni politykę Polski na forum Unii Europejskiej – ocenił we wtorek Konrad Szymański, który pokieruje jej pracami w rządzie kolejnej kadencji.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański był pytany we wtorek w radiowej Trójce o zmiany w strukturze resortu. O tym, że polityka europejska zostanie wyłączona z MSZ i przeniesiona do KPRM poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji składu rządu. Komórką tą ma kierować dotychczasowy wiceszef MSZ odpowiadający za sprawy europejskie, Konrad Szymański.

Szymański przyznał, że co prawda można było taką zmianę wprowadzić wcześniej, ale zawsze był ostrożny - jeśli chodzi o zmiany instytucjonalne.

– Chciałem się temu przyjrzeć z bliska. Po czterech latach jestem przekonany, że to jest bardzo dobry pomysł, który wzmocni politykę państwa polskiego na forum Unii Europejskiej, gdzie oprócz spraw stricte zagranicznych (...) sprawy kluczowe związane z naszymi interesami w Unii Europejskiej, koncentrują się na zarządzaniu gospodarczym, na budżecie, finansach, niedługo klimacie – to jest absolutnie temat numer jeden – podkreślił.

– Wzmocnienie funkcji koordynacyjnej prezesa Rady Ministrów jest jak najbardziej w porę i jest konieczne – ocenił Szymański, uzasadniając utworzenie w KPRM komórki zajmującej się sprawami europejskimi.


Dymisja rządu na pierwszym posiedzeniu Sejmu


Nowe twarze drugiego rządu Mateusza Morawieckiego
„Polska byłaby chyba jedynym krajem w UE, gdzie premier nie ma bezpośredniego unijnego zaplecza”

Zdaniem Szymańskiego, taki proces ma miejsce we wszystkich państwa unijnych. – Byłoby czymś naprawdę niespotykanym, aby w Polsce utrzymywać system, który w jakimś sensie byłby archaiczny – podkreślił. Przypomniał, że Polska byłaby „chyba jedynym krajem w UE, gdzie premier nie ma bezpośredniego unijnego zaplecza”.

Jak dodał, premier przygotowując się do spotkań w ramach Rady Europejskiej, zbiera informacje nie tylko ze strony MSZ, ale również z innych resortów – zajmujących się gospodarką, finansami czy obronnością.Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowej Rady Ministrów

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
16-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych