zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Szymański: Ryzyko uwspólnotowienia długu jest abstrakcyjne

20:25, 04.05.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Znakomita większość państw UE, podobnie jak Polska, nie życzy sobie uwspólnotowienia długu, dlatego takie ryzyko jest całkowicie abstrakcyjne; takiego ryzyka po prostu nie ma - mówił minister ds. UE Konrad Szymański.


Podziel się:   Więcej

Podczas drugiego czytania projektu Szymański odpowiadając na pytania posłów zaznaczył, że chce odnieść się do uwag „wypowiadanych czasem w bardzo dramatycznym tonie, choć nie zawsze poważnym, które odnoszą się do kwestii suwerenności, europejskiego opodatkowania, uwspólnotowienia długu”.

- Powiem szczerze, że gdyby oceny, które padły na tej sali z ust prawicowej opozycji, miały cokolwiek wspólnego z prawdą, to sam bym protestował, ponieważ nie jestem zwolennikiem Europy federalnej, ponieważ nie uważam, aby dla Europy dobrym rozwiązaniem było uwspólnotowienie długu, ponieważ nie uważam, aby rozwijanie kompetencji fiskalnych UE było właściwą odpowiedzią na problemy, które mamy przed sobą - oświadczył minister.

- Ale tak nie jest. Dlatego mogę z czystym sumieniem zachęcać państwa kolejny raz, aby tę misterną konstrukcję, tę bezpieczną dla polskich finansów publicznych konstrukcję poprzeć - podkreślił Szymański.

Zaznaczył, że rząd i premier Mateusz Morawiecki zagwarantował nie tylko olbrzymi zastrzyk pieniędzy dla polskiej gospodarki, ale również gwarancje prawno-instytucjonalne dla bezpieczeństwa finansów publicznych Polski.

Przekonywał, że Polska nie jest w kwestii uwspólnotowienia długu osamotniona, bo w UE jest bardzo niewiele państw, które na serio życzyłyby sobie uwspólnotowienia długu. - Znakomita większość państw, podobnie jak Polska nie życzy sobie uwspólnotowienia długu, dlatego takie ryzyko jest całkowicie abstrakcyjne, takiego ryzyka po prostu nie ma - zapewnił Szymański.


Premier: Europejski Fundusz Odbudowy dla całej Europy to 750 mld euro
- Nie ma mowy o uwspólnotowieniu długu. Możecie państwo o tym przeczytać w samej decyzji Rady, o której dzisiaj tutaj mowa, możecie państwo o tym przeczytać w konkluzjach ustalonych w lipcu i grudniu, możecie w końcu państwo o tym przeczytać w bardzo obszernej oficjalnej analizie służb prawnych Rady Unii Europejskiej, w której czytamy, że odpowiedzialność fiskalna państw członkowskich pozostaje indywidualna i nie jest solidarna - mówił minister ds. UE.

Podkreślił, że nawet w wypadku mało prawdopodobnego bankructwa któregoś z państw UE, jego zobowiązania pozostają zobowiązaniami tego państwa i nikt ani Unia, ani inne państwo członkowskie tych zobowiązań przejąć nie może. - Nie jest to kwestia decyzji politycznej, ale jest to kwestia ograniczeń natury prawnej - zapewnił Szymański.


Opozycja podzielona w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy
  

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych