zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tadeusz Mazowiecki ma swój park w Poznaniu; prezydent posadził dąb

12:31, 02.06.2014;   autor: akune;   źródło: PAP

Imię Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera III RP, położonemu nad Wartą w Poznaniu parkowi nadał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie uroczystości prezydent zasadził też „dąb wolności”, symbol 25. rocznicy przemian ustrojowych.


Podziel się:   Więcej

Odsłaniając tablicę z nazwą parku Komorowski powiedział, że to „trochę Mazowsza w Wielkopolsce, a takie mieszanki zawsze dobrze robią”.

– Tadeusz Mazowiecki był człowiekiem mentalnie pasującym do Wielkopolski i do Poznania. Był człowiekiem ciężkiej pracy, wielkiej odpowiedzialności, pragmatycznym, zdolnym do szukania kompromisów, porozumień w imię rozwiązywania problemów a nie tylko posiadania racji – mówił prezydent.

Podkreślił też, że Tadeusz Mazowiecki, tak jak Wielkopolanie, stawiał na pracę. – Stawiał na pierwszeństwo patriotyzmu pracy nad wszelkimi innymi formami przeżywania patriotyzmu. W sposób wyjątkowy pasuje jako patron naszej wspólnej, nowej Polski, do nowych czasów. Dzisiaj szczególnie patriotyzm pracy, nauki i szacunku dla państwa, dla jego prawa to jest to, czego nam szczególnie potrzeba – dodał.

Park im. Tadeusza Mazowieckiego jest zlokalizowany między mostami Królowej Jadwigi i Rocha. Poznańscy radni nadali leżącemu nad Wartą terenowi b. premiera w maju.

Park im. Tadeusza Mazowieckiego

– Związków Tadeusza Mazowieckiego z Poznaniem było bardzo wiele. Oczywisty jest związek premiera z każdym miejscem w Polsce. W latach 90. był też posłem z Poznania, pięć lat temu został honorowym obywatelem miasta" – powiedział przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Na miejscu uroczystości pojawiło się kilkanaście protestujących osób. Trzymali m.in. transparenty z napisem: „Przepraszacie za Jedwabne to przeproście też za Mazowieckiego, Michnika i za zdradę Okrągłego Stołu” oraz „1989 r. widmo wolności, a jest grabież i piąty rozbiór Polski”.

25 lat temu „wiele osób bało się tej wolności. Jak widać wiele osób boi się jej do tej pory. Ale ta wolność przekonuje coraz większą liczbę Polaków” – powiedział prezydent.

Wręczenie Nagród Gospodarczych

Bronisław Komorowski przyjechał do Poznania, by wręczyć Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Otworzy też zorganizowaną na Międzynarodowych Targach Poznańskich II Powszechną Wystawę Krajową, którą przygotowano z okazji 25. rocznicy przemian ustrojowych. Nawiązuje ona do wystawy zorganizowanej w Poznaniu w 1929 r. w dziesięciolecie II Rzeczypospolitej.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. – zmarł 28 października 2013 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
09-07-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych