zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Talarek: sygnały o nieprawidłowościach w obrocie stalą pojawiły się w grudniu 2011 r.

13:05, 05.06.2019;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Problem bardzo dużej ilości taniej stali na krajowym rynku został zgłoszony na posiedzeniu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w grudniu 2011 r. - powiedział podczas środowego przesłuchania przez Komisję ds. VAT były prezes tej izby Romuald Talarek.


Podziel się:   Więcej

– Było to dokładnie na grudniowym posiedzeniu Rady Izby w 2011 roku. Jeden z członków, reprezentujący podmiot Celsa Huta Ostrowiec, zgłosił na forum rady temat nadmiernych bardzo dużych ilości taniej stali na krajowym rynku – powiedział Talarek.

Dodał, że z oświadczenia prezesa ostrowieckiej huty wynikało, że ceny dużej ilości stali były wówczas na tyle niskie, iż huta, która chcąc sprostać konkurencji obniżała marże do minimum a mimo wszystko przegrywała. – Padło takie wyjaśnienie, że nawet gdyby sprzedawano wtedy stal po kosztach jej wytworzenia, to i tak huta nie pobiłaby cen oferowanych przez rynek - powiedział Talarek.

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha prezesa i b. prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
 
 
 
...
 
Stwierdził, że w tym czasie Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa „nie mogła nazwać problemu” więc rada izby zleciała zarządowi, aby go rozpoznał. – Dzisiaj, patrząc przez pryzmat tego co lata przyniosły, to dosyć łatwo można sformułować tę nieuczciwość rynkową, wtedy nie wiedzieliśmy jaki ma charakter - powiedział były prezes Izby.

Z jego zeznań wynika, iż dane dotyczące wywozu z innych krajów stali do Polski nie zgadzały się z danymi o wwozie stali do kraju.

– Wniosek był taki, że ta tania stal to pewnie jest konsekwencja tego, że jest bardzo duża i narastająca z czasem niezgodność danych, które są zgłaszane z krajów unijnych jako dostawa wewnątrzwspólnotowa do Polski, czyli jako wywóz z ich krajów do Polski a danymi, które nasz urząd rejestrował jako dostawę, czy nabycie wewnątrzwspólnotowe tego towaru - tłumaczył świadek.

Badania objęły okres od lata 2005 do 2012 r. – W 2010 r. i 2011 r. to były bardzo znaczące różnice, w 2012 roku sięgające 30-40 proc. krajowego zużycia - poinformował Talarek. Wyjaśnił, że największe rozbieżności miały miejsce w prętach zbrojeniowych.

„Współpraca z przedstawicielami administracji układa się dobrze”

Świadek mówił, że z dokonanych przez Izbę analiz w latach 2010-2013 wynikało, że stal zbrojeniowa, którą firmy dystrybucyjne kupowały w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego, była tak duża, że zagrażała funkcjonowaniu producentów działających w kraju. – Sprzedaż stanęła, trzeba było zatrzymać produkcję, wysyłano ludzi na postojowe - opowiadał.

Pytany, czy informował o tym problemie przedstawicieli resortów, Talarek przyznał, że sygnały otrzymały zarówno Ministerstwo Gospodarki jak i Ministerstwo Finansów. – Liczyliśmy, że ten proceder zostanie ukrócony – mówił.

Były prezes Izby zaznaczył, że współpraca z przedstawicielami administracji układa się dobrze. – Mam ważenie, że nikt tego nie lekceważył - stwierdził.

Pytany czy nie uważa, że wprowadzanie odwróconego VAT na stal trwało zbyt długo, Talarek stwierdził, że „procedury to procedury, widocznie szybciej się nie dało”.
„Problem z niepłaceniem VAT od stali zniknął w 2014 r.”

– W 2014 roku problem wyłudzeń na prętach zbrojeniowych zniknął – powiedział Talarek, odpowiadając pytanie dotyczące noweli ustawy o VAT, która wprowadziła odwróconą płatność na większość wyrobów stalowych i weszła w życie w roku 2013.

– Rozwiązanie to w krajach unijnych było na tyle skuteczne, że z informacji którą dostarczyli nam doradcy wynikało, że odwrotne obciążenie rozwiązywało problem skutecznie. Jeśli do 2013 roku luka w tych nieujawnionych dostawach na rynek polski wyrobów była bardzo duża, to w 2014 problem wrócił niejako do niebytu – dodał.

Pytany, czy zauważył jakieś działania „opóźniające” resort finansów czy gospodarki odnoście wprowadzania przepisów odwróconego VAT, Talarek stwierdził: „osobiście nic takiego nie zauważyłem”.

– Mieliśmy czas na opiniowanie propozycji i to opiniowanie było naprawdę merytoryczne. Jak je przekazaliśmy, znajdowało to oddźwięk po stronie adresata czyli Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki – stwierdził Talarek.

Były prezes poinformował, że straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT od wyrobów stalowych wprowadzonych na polski rynek w 2011 roku wyniosły około 250 mln zł.

– To było chyba 250 mln zł niezapłaconego VAT z tytułu tego, że ta ilość, ten wolumen wyrobów nie został ujęty w statystyce Ministerstwa Finansów – powiedział Talarek zapytany o to, jaka była wysokość strat w 2011 roku.

Dodał, że wprowadzenie wyrobów stalowych na polski rynek było również bardzo dużym uszczupleniem podaży polskich wyrobów na rynek.

– Te różnice w latach, jeśli teraz dobrze pamiętam, w latach 2010, 2011 i 2012 mogły narastać od 10 przez 30 do prawie nawet 60 proc. zużycia tych wyrobów w krajowej gospodarce. To zużycie wyrobów średnio szacowane było gdzieś na 1,1 mln ton – powiedział Talarek.