zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Tarcza branżowa. Rząd o wsparciu dla przedsiębiorców

22:13, 18.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii, czyli tarczą branżową. Projekt wprowadza pakiet pomocowy dla firm, które zostały najbardziej dotknięte drugą falą pandemii.


Podziel się:   Więcej

Pomoc ma być skierowana do firm prowadzących działalność "oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami wymienionymi w projekcie rozporządzenia".

W ramach tarczy można skorzystać nie tylko ze zwolnienia z ZUS, dodatkowego świadczenia postojowego, małej dotacji do 5 tys. zł czy dofinansowania miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na poziomie 2 tys. zł w przeliczeniu na etat, ale też z rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

O wsparcie w ramach tego instrumentu mogą ubiegać się m.in. firmy reprezentujące branże gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), sportową (fitness, siłownie, rekreacja, uzdrowiska), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), turystyczną, transportową, edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.

Premier: Do 40 mld zł dla przedsiębiorców i kultury w Tarczy 2.0
Przewidziano też dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. „W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić dotacji ze środków Funduszu Pracy jednorazowo mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy” – wyjaśniono. Dodano, że przychód z tej działalności musi być niższy w następstwie COVID-19 co najmniej o 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.

Wsparcie ma też dotyczyć zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. lub tylko za styczeń 2021 r. Warunkiem jest, by przedsiębiorca "był zgłoszony jako płatnik składek do dnia 31 października 2020 r. i przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym".

Według zapowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina w ramach tarczy branżowej za grudzień i styczeń do przedsiębiorców ma trafić 7 mld zł.

Tarcza branżowa ma objąć ok. 270 tys. firm, a wartość wsparcia udzielanego w jej ramach to ok. 4,5 mld zł miesięcznie.

Projekt tarczy antykryzysowej 2.0 skierowany ponownie do komisji finansów