zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Telekonferencja przywódców 27 krajów UE w sprawie koronawiursa

09:32, 26.03.2020;   autor: msies;   źródło: IAR

Po południu odbędzie się wideokonferencja europejskich przywódców na temat koronawirusa. Mają oni mówić o większej koordynacji działań i przedyskutować możliwość wsparcia krajów najbardziej dotkniętych kryzysem z funduszu ratunkowego dla strefy euro.


Podziel się:   Więcej

W projekcie wniosków na wideokonferencję jest wezwanie Komisji Europejskiej do zapewnienia niezbędnego sprzętu medycznego w Unii Europejskiej. Komisja kilka dni temu przeznaczyła 50 mln. euro na stworzenie strategicznych zapasów sprzętu medycznego.

Mowa jest też o konieczności stworzenia Europejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z prawdziwego zdarzenia. O tym pomyśle mówił kilka dni temu przewodniczący Rady Europejskiej w wywiadzie dla flamandzkiej telewizji VRT. Charles Michel uważa, że należy przenieść część kompetencji, nie tylko w dziedzinie ochrony zdrowia, z poziomu krajowego na unijny, by skoordynować działania i wyciągnąć w ten sposób lekcje z obecnego kryzysu.

– Różne europejskie państwa miały swoje analizy sytuacji i podejmowały różne decyzje. Widzieliśmy brak jednolitego przywództwa – powiedział Charles Michel.

Jednak dyplomaci z kilku unijnych krajów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, wyrażali wątpliwości co do możliwości zwiększenia kompetencji w Unii w dziedzinie ochrony służby zdrowia czy ochrony granic.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji europejscy przywódcy mają też ocenić, czy możliwe będzie sięgnięcie teraz, przy okazji walki z koronawirusem i wspieraniu gospodarek, po pieniądze z funduszu ratunkowego dla strefy euro. Zgody na to nie było podczas poniedziałkowej telekonferencji ministrów finansów eurolandu. Głównie Niderlandy i Niemcy obawiają się uwspólnotowienia długu i wypuszczenia na rynek wspólnych papierów, tak zwanych koronaobligacji.

„Europa jednoczy się w celu pokonania koronawirusa”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
28-03-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych