zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Tematem rozmów prezydenta Dudy w Berlinie bezpieczeństwo i grożący Ukrainie kryzys humanitarny”

18:13, 08.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie będzie bezpieczeństwo, zbliżająca się zima, grożący Ukrainie kryzys humanitarny, potencjalna fala uchodźców, a także relacje dwustronne – powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Na briefingu prasowym Kumoch odniósł się do zapowiadanej na 12 grudnia wizyty roboczej prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie, w trakcie której prezydent spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Tematyka rozmów jest oczywiście skoncentrowana wokół spraw bezpieczeństwa, ale również wokół spraw, które bardzo mocno dotyczą zarówno Polski, jak i Niemiec: zbliżająca się zima, kryzys humanitarny, który grozi Ukrainie i fala uchodźców, z którą możemy się zmierzyć jako wspólnota europejska podkreślił Kumoch.

Jak zaznaczył, Polska „oczywiście od swojej roli - domu dla potrzebujących nie ucieka”. – Natomiast nasi partnerzy chcieli tej rozmowy, kontynuacji tego dialogu – zaznaczył.

Szef BMP wskazał, że rozmowy prezydentów dotyczyć będą także kwestii europejskich i stosunków polsko-niemieckich. Dodał, że prawdopodobnie w wizycie weźmie też udział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.


Sałek: Zdaniem prezydenta bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze
 
 
 
...
 
Na pewno poruszone też zostaną kwestie dwustronne – przypominam, że prezydenci postawili sobie za zadanie, niezależnie od tego, jak układa się dialog polsko-niemiecki, być pomostem łączącym oba społeczeństwa – dodał Kumoch.

Jak ocenił, w Niemczech prezydent pełni rolę „głosu społeczeństwa”. – Polski prezydent również chce być partnerem w tym dialogu. dialog ten jest intensywny, spotkania odbywały się wielokrotnie w tym roku, ostatnio w trakcie spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos (nieformalnego formatu spotkań głów państw UE – PAP) 0 taką rolę sobie wyznaczyli obaj prezydenci – dodał.


Kumoch poinformował również, że prezydent w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odwiedzi Instytut Pileckiego w Berlinie. – Będzie tam gościem wystawy poświęconej dorobkowi „Solidarności+ pt. „Solidarity and Freedom”, która dokumentuje ten ważny element polskiej historii. W ten sposób prezydent odda hołd tym, którzy nie tylko walczyli o wolną Polskę, ale również rozsławili jej imię na całym świecie – zapowiedział.


Kumoch: prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o reparacjach

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
22-03-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych