zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Terlecki o projekcie dot. sprawdzania pracownika pod kątem COVID-19: Czekamy szczegóły

14:59, 08.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Czekamy na szczegółowy, konkretny projekt; to jest kwestia dni - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o projekt dotyczący weryfikacji przez pracodawcę szczepienia pracownika przeciw COVID-19.


Podziel się:   Więcej

Terlecki w środę został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o projekt ustawy dotyczącego weryfikacji szczepień przeciw COVID-19 przez pracodawców. - Czekamy na szczegółowy, konkretny projekt - odparł wicemarszałek. Złożenie takiego projektu zapowiedzieli w połowie listopada posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik.

Na uwagę, że minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył we wtorek, że prace nad projektem to kwestia dni, Terlecki odpowiedział: - To jest kwestia dni, za tydzień to jest kwestia dni". "Zobaczymy, co będzie - dodał.

Ponad 3,9 mln osób w Polsce przyjęło dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19
Niedzielski mówił we wtorek o projekcie ustawy, zgodnie z którym pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19, a nie paszportu covidowego. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ.

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał Niedzielski. - Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.

Podczas posiedzenia Sejmu, które zostanie wznowione w środę, posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym, który umożliwia zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami.

Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID–19 przyjęło 3,7 mln Polaków
Wiceszef komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) odnosząc się do projekt ustawy ws. funduszu kompensacyjnego, którym w środę zajął się Sejm, podkreślił, że jest on dobrze przygotowany. - Ta ustawa zakłada, że stworzy się fundusz. Ten fundusz będzie się składał z dotacji państwa, budżetu państwa, ale już w przyszłości z odpisu obowiązkowego tych, którzy dostarczają szczepionki, czyli firm farmaceutycznych, ale również hurtowni - zaznaczył poseł.

Jak dodał, odpis wynosi 1,5 proc. i nie dotyczy szczepionek antycovidowych, które Polska dostała za pośrednictwem Komisji Europejskiej, bo nie było tam takich klauzul zapisanych. - To jest ustawa ważna, która pewnie uspokoi część naszych obywateli, którzy boją się szczepień - mówił Piecha. Jak wskazał, niepożądanych przypadków poszczepiennych jest od 5 do 10 rocznie.

Piecha dodał, że najwyższa rekompensata wynosiłaby 100 tys. zł, gdyby pacjent przebywał na skutek niepożądanego odczynu przebywałby w szpitalu przynajmniej 120 dni. - Jeżeli ktoś był krócej, ale wymagana była operacja albo użycie intensywnej terapii - wtedy ta kwota może być podwyższona - powiedział.

Latos: Wprowadzenie nauki zdalnej to bardzo dobra decyzja
Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych przeciwko COVID-19, przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 r., i pozostałe szczepienia ochronne objęte przepisami projektowanej ustawy przeprowadzone od 1 stycznia 2023 r. Świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od długości hospitalizacji.

Jeszcze w grudniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o dodatku osłonowym

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych