zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Terlecki o sporze wokół Turowa: Musimy wytrzymać do wyborów w Czechach

12:23, 28.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wkrótce w Czechach odbędą się wybory, a najważniejsi politycy kandydują w okręgu, na który wpływa sytuacja nadgraniczna; musimy wytrzymać, żeby wybory się odbyły i wtedy zobaczymy, jaka jest naprawdę sytuacja związana z Turowem – powiedział we wtorek w Polsat News wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.


Podziel się:   Więcej

Terlecki pytany, w jaki sposób zostaną zapłacone kary nałożone przez TSUE na Polskę w związku ze sporem o kopalnię Turów stwierdził, że jest to „przedmiotem negocjacji”.

– Jest trochę nieładnie, że Czesi odwołują się do Unii Europejskiej, a nie rozwiązują tego w rozmowach z nami, ale trzeba też pamiętać, że tam na dniach są wybory parlamentarne – powiedział szef klubu PiS.

Najważniejsi politycy czescy kandydują w sąsiednim okręgu, na który wpływa sytuacja nadgraniczna – premier (Andrej) Babisz tam kandyduje i szef opozycyjnej, konkurencyjnej Czeskiej Partii Piratów – przypomniał szef klubu PiS.

Wicemarszałek Sejmu stwierdził, że ostateczne ustalenia mogą zapaść dopiero po wyborach parlamentarnych w Czechach, które zaplanowane są na 8-9 października tego roku.

– Musimy wytrzymać, żeby tam się odbyły te wybory i wtedy się przekonamy jaka jest naprawdę sytuacja – powiedział Terlecki.


Premier: Ciężko będzie porozumieć się ws. Turowa przed wyborami w Czechach
Jego zdaniem, jeśli wybory wygra rządząca partia ANO obecnego premiera Andreja Babisza, wówczas łatwiej będzie dojść do porozumienia z Czechami.

Pytany, czy rząd zdecyduje się podjąć inne kroki, w tym odjąć kary od składki członkowskiej szef klubu PiS stwierdził, że polski rząd w tym sporze ma kilka instrumentów.

– Takich instrumentów sporu czy uczestnictwa w nim tak, żeby także Unia Europejska odczuła naszą stanowczość jest kilka – powiedział szef klubu PiS.


Müller o Turowie: Liczę, że mimo kampanii wyborczej w Czechach dojdzie do porozumienia
Pod koniec lutego Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.

Polski rząd w odpowiedzi ogłosił, że wydobycie nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.


Krasnodębski ws. Turowa: Do porozumienia trzeba dobrej woli obu stron
W związku z niezastosowaniem się do decyzji TSUE Czechy wystąpiły o nałożenie na Polskę kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie. Ostatecznie TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, że Polska nie zamierza wyłączyć Turowa. W poniedziałek po kolejnych rozmowach ze stroną czeską, minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że zespoły negocjacyjne wrócą do Pragi w środę rano.


Prezydent Duda: Nie możemy zamknąć kopalni Turów

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
23-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych